V Mostě <span>opět poteče pivo.</span> Díky minipivovaru
27. 11. 2009
Podsládek Lukáš Chrastina má na starosti varnu, kvasné kádě i sklep.
Pivovarnictví mělo ve městě dlouholetou tradici, před 11 lety se však brány pivovaru v Sedleci uzavřely. Pivovar je umístěn v restauraci, hosté tak budou moci sledovat sládka při práci, řekl majitel pivovaru a restaurace Luboš Luňáček.
ČTĚTE TAKÉ: Dárková piva začínají konkurovat lahvím vína
Pod stromeček pivo. Výrobci chystají vánoční překvapení
Hosté si mohou objednat čtyři druhy ležáku. Dvanáctistupňový světlý, polotmavý, tmavý a speciály, které mohou být i vícestupňové. "V první várce je speciálem pšeničné pivo. Piva nejsou pasterizovaná ani filtrovaná, není tak negativně ovlivněna jejich chuť," uvedl Luňáček.
Pivo chce zatím prodávat jen hostům v restauraci, počítá s měsíčním výstavem kolem 30 až 35 hektolitrů. Za půllitr inkasuje 29 korun, speciální pivo stojí 33 korun. "Most je specifickým městem s příliš hustou sítí restaurací. Nicméně věřím, že si lidé cestu za dobrým pivem najdou a budou akceptovat jeho cenu. V příštím roce počítám s vybudováním terasy před restaurací," doplnil.
Náklady na pořízení pivovaru Luňáček vyčíslil na dva miliony korun. "Vzal jsem si úvěr, tak doufám, že ho z tržeb zvládnu splácet. Pokud by se to nedařilo, nabídnu Mostecký kahan i dalším restauracím," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Dárková piva začínají konkurovat lahvím vína
Pod stromeček pivo. Výrobci chystají vánoční překvapení
Mostecký minipivovar je druhý v Ústeckém kraji, premiérovým se stal loni v dubnu pivovar Kocour ve Varnsdorfu na Děčínsku. Ten má na kontě dosud 39 druhů piv, nejmladší sládková v Čechách, dvacetiletá Nikol Krmenčíková, letos uvařila asi 812 hektolitrů piva. Minipivovar prodává své výrobky kromě Varnsdorfu i do restaurací v Praze a Brně, pivo stáčí i do skleněných lahví a PET lahví.
Foto: ČTK
Autor: ČTK