Ve Vyšším Brodě vznikl <span>nejmenší pivovar</span> v jižních Čechách

21. 12. 2008
Jiří Fojtl si otevřením pivovaru splnil životní sen.
Jiří Fojtl si otevřením pivovaru splnil životní sen.

Jiří Fojtl si otevřením pivovaru splnil životní sen.Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku slavnostně zahájil výrobu nejmenší pivovar v jižních Čechách. Majitel a sládek Jiří Fojtl na úvod uvařil čtyři druhy piva, které pojmenoval Jakub podle jednoho z prvních sládků ze zdejšího cisterciáckého kláštera.

Ročně plánuje vyrobit maximálně 500 hektolitrů, zaměří se na světlé dvanáctistupňové a polotmavý speciál. Doufá, že z místních obyvatel udělá pivní patrioty.

Vyšší Brod byl městem dvou pivovarů. První informace o pivovaru v klášteře pochází už z roku 1380 a na náměstí byl v letech 1530-1944 ještě měšťanský pivovar. Fojtl chtěl původně dělat pivo v areálu kláštera, ale nakonec našel zázemí ve sklepení historického domu na náměstí. "Navazuji na tradici měšťanského pivovaru," uvedl osmadvacetiletý muž, který si v sobotu splnil životní sen.

Na Vánoce si připije pivem, jehož vaření se mu stalo koníčkem. Originální recepturu svého nápoje pečlivě střeží. Velké naděje vkládá zejména do polotmavé třináctky, která je podle něho v tuzemsku ojedinělá tím, že do ní přidává čokoládový slad. "Myslím, že bude určitě chutnat ženám, protože je na začátku sladká s hořkým dozníváním. Ale není tak sladká jako tmavá piva v Čechách, takže věřím, že ji ocení i chlapi," popsal.

Lákadlo na turisty

Tradici "práva várečného" oživil těsně před začátkem roku, v němž si Vyšší Brod připomene 750. výročí od první písemné zmínky. Pro starostu je nové pivo předzvěstí oslav a zároveň dobrým znamením. V době, kdy ve městě podnikatelské aktivity spíš zanikají, to bere jako vítané oživení. "Při oslavách výročí města toto pivo využijeme a je to také zajímavost pro turisty," řekl starosta Milan Zálešák.

Majitel pivovaru sází na polotmavou třináctku. Bude chutnat ženám.Mok z města ležícího blízko Rakouska by podle něho mohl jižní sousedy zaujmout, protože jsou zvyklí spíš na silnější piva. "Když toto pivo ochutnají, osloví je," míní starosta.

Zatím se bude Jakub čepovat v jedné restauraci na vyšebrodském náměstí a Fojtl otestuje, kolik je schopen uvařit a prodat. Stáčení do lahví v dohledné době neplánuje, ale na léto by chtěl v domě s pivovarem vytvořit i pivnici.

Celkem v Česku funguje na 60 minipivovarů a stále jich přibývá. V Jihočeském kraji je například jeden v Dražíči na Táborsku, s jehož sládkem Janem Papulou spolupracoval Fojtl na doladění chuti svého piva. Dalším minipivovarem je Zlatá labuť na Zvíkově, oba ale mají vyšší výstavy.

Ilustrační foto: ČTK, Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaTV BarrandovPředplatné