Želivský klášterní minipivovar uvaří <span>bylinné pivo</span>

7. 4. 2010
Klášter v Želivě.
Klášter v Želivě.
Klášter v Želivě.Želivský klášterní pivovar nabídne po rekonstrukci nová speciální piva. Bylinné pivo budou premonstráti připravovat podle historických receptů, vařit se bude například také pivo s příchutí borůvek, sdělil dnes ČTK provisor kláštera Jáchym Jaroslav Šimek.

Roční produkce minipivovaru se zatím pohybovala do 300 hektolitrů. Nová varna, která začne fungovat koncem tohoto roku, bude mít kapacitu 500 hektolitrů.

ČTĚTE TAKÉ: V rakouské vsi Fucking je pozdvižení kvůli zprávě o pivu

Produkce bude zaměřena hlavně na světlé čtrnáctistupňové pivo a na bylinnou specialitu. „V klášterní knihovně jsme našli ručně psaný recept z osmnáctého století na staré bylinné klášterní pivo, které budeme v upravené podobě vyrábět," přiblížil Šimek. Staletá pivovarská tradice v želivském klášteře byla obnovena v roce 2003, po šestadevadesáti letech. Zatím se tam vařily tři druhy piva - kromě klasického klášterního i medové a višňové.

Kromě bylinek uvaří i medové.Výlučné právo vařit takzvané klášterní pivo mají historicky pouze pivovary v majetku církevních řádů nebo alespoň s jejich částečným majetkovým podílem, uvádí se v tiskové zprávě kláštera.

Modernizace zařízení želivského pivovaru potrvá několik měsíců. Nové druhy piv se ale začínají vařit už nyní, a to ve spolupráci s jiným pivovarem. Ochutnat je budou moci návštěvníci kláštera, prodávat se budou také v obchodech na Vysočině.

Minipivovary se v Česku rozvíjejí během posledních dvou desetiletí. V roce 1989 fungoval v zemi jediný, a to v Praze U Fleků. "V současné době jich je kolem 80 a počet roste. Je to celkem úspěšné podnikání," řekl Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven. Malých provozů, jejichž roční produkce piva se pohybuje ve stovkách, nejvýše v několika tisících hektolitrů, je na Vysočině asi pět.

Foto: profimedia.cz
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné