Čím přivítat Martina? Plnou číší a voňavou pečínkou
10.11.2009 16:35 Původní zpráva
Rádi byste si letošní koštování mladého vína z aktuální sklizně zpříjemnili kulinářským zážitkem? Pokud máte dvě až tři hodinky volného času, vsadit můžete třeba na posvícenskou klasiku, pečenou husu nebo kachnu. Jejich jemňoučké maso sice nepatří k nejdietnějším, ale jako zlatý hřeb štědré svatomartinské tabule určitě nezklame.
Koho neláká klasická úprava - husa potřená mlékem, zlehka zasypaná solí a kmínem - může vsadit na bohatší variantu, ve které podzimně laděné pečínce dodávají na lahodnosti neloupaná jablka, hrušky a švestky.
Při klasické úpravě se drůbež potírá večer před pečením mlékem (zvenčí) a okoření solí a kmínem (zvenčí i uvnitř). Mladou husičku nemusíme podlévat ani dusit, ale můžeme ji upéci přímo. Protože nebývá tučná, vyplatí se do pekáče přidat kousek másla nebo sádlo. Kdo má k dispozici starší nebo větší kus, měl by ho před vložením do trouby přiklopit druhým pekáčem. U tučnější husy je dobré propíchat kůži během pečení vidličkou (nejlépe v partiích mezi stehny a trupem a mezi křídly a trupem), aby mohlo rozpuštěné sádlo volně odtékat. Pozor, svalovina by měla zůstat vidličkou netknutá - zbytečně by unikala cenná šťáva a maso by zčervenalo.
ČTĚTE TAKÉ: Radost na Martina? Husa a džbán vína
Na svatého Martina husu a sklenici vína
Pečená martinská husa
Přísady: husa (nejlépe do 4 kg váhy), sůl, kmín, horká voda na podlévání, 2 jablka, hrušky a švestky
Troubu necháme dobře předehřát na 200 stupňů. Očištěnou husu vložíme do pekáče prsíčky dolů a podlijeme ji horkou vodou (hladina by měla dosahovat zhruba do čtvrtiny pekáče).
Jablka rozkrojíme napůl, zbavíme jádřinců a obložíme jimi husu. Pokud jich několik vložíme také do břišní dutiny, bude šťáva, která se uvolní při pečení, hutnější a chuťově jemnější.
Nežádoucímu přepalování uvolněného sádla zabráníme jeho průběžným sbíráním do nádoby z porcelánu. V okamžiku, kdy je husa na hřbetě zlatá, otočíme ji a pokračujeme v pečení i odebírání sádla. Zcela upečená by měla být přibližně za 1 až 1,5 hodiny. Na posledních 20 minut pečení přidáme hrušky a švestky.
Dozlatova upečenou husu vyndáme na mísu a překryjte alobalem. Z pekáče sebereme zbylé sádlo a zředíme ho vroucí vodou. Usazeniny ze dna a stěn pekáče oškrábeme a necháme chvíli povařit.
Nakonec husu naporcujeme, vložíme zpět do pekáče a necháme ji v otevřené troubě ještě chvíli odpočinout. Při podávání s chlebem přelijeme každou porci trochou šťávy; zbylou můžete podávat v omáčníku.
ČTĚTE TAKÉ: Svatomartinské víno zaplaví Česko. Kam vyrazit na košt?
Kachna na sto způsobů
Kachna pečená s jablky
Přísady: odleželá kachna, sůl, 300 g kompotových jablek, 5 g kmínu, 70 g slaniny, cukr krystal na posypání jablek
Odleželou kachnu opláchneme, necháme dobře okapat a dvě hodiny před pečením nasolíme. Jablka omyjeme, zbavíme jádřince a rozkrájíme na dílky, slaninu na tenké plátky.
Drůbež naplníme jablky, posypeme kmínem, obložíme slaninou a převážeme provázkem. Připravenou kachnu položíme na pekáč a vložíme do vyhřáté trouby na 200 stupňů (pečeme hodinu až 90 minut). Během pečení kachnu poléváme šťávou, případně podléváme vodou.
Když je kachna hotová, vyndáme jablka. Maso rozkrájíme na jednotlivé porce, které před podáváním opět poskládáme dohromady a maso obložíme jablky zlehka posypanými cukrem. Uvolněnou šťávu podáváme zvlášť v omáčníku.
Recepty byly zpracovány s využitím Svatomartinské kuchařky 2009.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.