Ať už vykrajovaný nebo litý, s čokoládovou vrstvičkou na povrchu a pikantní marmeládou uvnitř nebo hladký, čerstvě upečený domácí perník nezůstane ležet na talířku dlouho. Není se co divit. Téhle lásce dětských let, jež dokáže nádherně provonět celou kuchyni směsí koření, v níž se snoubí mletá skořice, utlučený hřebíček s novým kořením, anýzem a špetkou citronové nebo pomerančové kůry, dokáže odolat jen málokdo.
Osvědčených receptur i návodů jak připravit tuhle pochoutku existuje velké množství. Vůbec nejvláčnější jsou perníčky upečené z žitné mouky, špatné však nebudou, ani když smícháme žitnou mouku s pšeničnou. Patřičnou kyprost jim dodá prášek do pečiva nebo jedlá soda spolu s kapkou citronové šťávy.
Pokud patříte mezi nedočkavce, pro které je doba potřebná k odležení perníku k uzoufání dlouhá, vsaďte na perníkové řezy nebo na kyprý perník se švestkovými povidly. Vhod přijde ke kávě i k čaji, a co je hlavní - pochutnat si můžete hned.
S klasickými postavičkami z perníku je to složitější. Hospodyňky by se trpělivostí měly obrnit hned dvakrát. Poprvé když z těsta vykrajují požadované tvary (neodpočinuté by v troubě vyběhly rychle nahoru a ztratily původní tvar). Druhou zkouškou trpělivosti je 14 dní, které perníčky potřebují k tomu, aby se rozležely a získaly na vláčnosti (na skladování je vhodná vlhčí studená místnost).
ČTĚTE TAKÉ: Správný perník? Nadýchaný a vyklenutý
Perníkové postavičky
Přísady: 3 lžíce medu, lžíce tuku, 500 g žitné nebo hladké mouky, 250 g cukru moučka, balení kypřícího prášku, perníkové koření, 2 až 3 vejce, troška mléka
Perníkové koření na 500 g mouky: 3 hřebíčky, lžička mleté skořice, 2 kuličky nového koření, lžička citronové a pomerančové kůry, lžička mletého anýzu
Tuhé koření utlučeme v hmoždíři a důkladně promícháme se směsí citronové a pomerančové kůry.
Na polevu: 200 g moučkového cukru, 2 bílky
V menším hrnci ohřejeme trochu mléka (pokud dáme do těsta dvě vejce, musíme použít větší množství) a necháme v něm rozpustit tuk a med. Mouku smícháme s práškem do pečiva a prosijeme ji na vál. Přidáme koření na perník, cukr krystal, vejce, zaděláme těsto a důkladně zpracujeme.
Připravenou hmotu vyválíme na plát silný asi 4 až 5 mm, vykrájíme z něj různé tvary, klademe je na plech vyložený pečicím papírem a necháme odpočinout.
Troubu dáme předehřát cca na 180 stupňů a povrch postaviček potřeme vejcem rozkvedlaným s trochou vody (při pečení získají krásně hladký lesklý povrch). Perníky pečeme pozvolna v dobře vyhřáté troubě. Pozor, nízký výkon nebo naopak prudké pečení perníku škodí.
Hotové perníky necháme vychladnout a ozdobíme polevou připravenou z prosátého moučkového cukru a bílků. Po zaschnutí (ideální je perníky zdobit večer a nechat zaschnout přes noc) je naskládáme do papírové krabice a necháme dva týdny uležet.
ČTĚTE TAKÉ: Voňavé medové zlato
V perníkové chaloupce pečou bílý perník
Perníkové řezy
Přísady: 450 g polohrubé mouky, 300 g cukru moučka, citronová kůra, 90 g tuku nebo 9 lžic oleje, 2 vejce, 2 lžíce kakaa, lžička skořice, balení vanilkového cukru, 1 a půl balíčku prášku do pečiva, 500 ml vlažného mléka
Ve vetší míse smícháme nejdříve sypké přísady (mouku, cukr, prášek do pečiva, kakao, skořici, vanilkový cukr), promícháme a postupně přidáváme vlažné mléko a olej (nebo tuk rozpuštěný v mléce).
Plech s vyšším okrajem vymažeme máslem a vysypeme moukou. Připravené lité těsto nalijeme na plech, zahladíme a pozvolna pečeme ve vyhřáté troubě na 180 až 190 stupňů.
Upečený, vychladlý perník horizontálně rozkrojíme napůl, vnitřek natřeme pikantní marmeládou a obě části opět přitlačíme k sobě. Vršek perníku zdobíme čokoládovou polevou a posypeme nasekanými ořechy.
Tip: Těsto na perníkové řezy můžeme vylepšit trochou sekaných nebo mletých ořechů.
ČTĚTE TAKÉ: Za historií perníku do Loštic
Perník s povidly
Přísady: 500 g polohrubé mouky, 200 g cukru moučka, 150 g švestkových povidel, lžíce kakaa, 500 ml mléka, 1 a půl lžičky jedlé sody, špetka soli, lžička mleté citronové kůry, lžička citronové šťávy, trocha hrubé mouky a kousek másla na vymazání a vysypání plechu
Do větší mísy nandáme potřebné množství povidel (pokud jsou hodně hustá, můžeme je lehce zředit kapkou slivovice nebo rumu), přisypeme moučkový cukr, kakao a vše spolu zlehka utřeme.
K povidlovému základu dáme špetku soli, citronovou kůru a opatrně po částech přidáváme mouku a mléko. Zbytek mouky prosijeme spolu s jedlou sodou do menší misky a vmícháme ji do těsta až na závěr společně s citronovou šťávou.
Hotové těsto nalijeme do pekáče vymazaného tukem a vysypaného hrubou moukou. Povrch těsta zahladíme a dáme péct na 180 až 190 stupňů do dobře vyhřáté trouby.
Foto: Profimedia
<span>Perníkové překvapení</span> nejen na Vánoce
30. 10. 2009 13:00
Perník chutná nejen o Vánocích.
Autor: Lenka Krejcarová