V žaludku i v knížce
S jídlem se (ne)hraje! Nová výstava
23.01.2014 08:30
Hernu v podobě kuchyně a také pocit, jaké to je procházet žaludkem, nabídne výstava S jídlem si nehrajem'. Jídlo dětem představí hravou formou, počínaje výrobou potravin, přes přípravu až po konzumaci. Interaktivní výstava v písecké Sladovně, kde se děti mohou zapojit a dotýkat různých objektů, začíná 23. ledna a její součástí je i několik workshopů.
"Ve Sladovně děti najdou odpovědi na otázky, jak vlastně jídlo vzniká, co se s ním děje v našem těle a jak dlouhou cestu potraviny urazí, než doputují na náš stůl. Žijeme čím dál tím víc od zdrojů toho, co jíme, a pro děti je čím dál těžší si představit, odkud se potraviny berou," říká ředitelka galerie Tereza Dobiášová.
Jídlo zaplní dva sály. Ve Vysokých trámech expozice přiblíží, jak se základní potraviny rodí, jak se dostane mléko do krabice a chléb do supermarketu. Děti poznají, jak se pěstuje zelenina, ovoce či obilí i to, jak se zpracovávají. Část prostoru tam zabere lán pole, které bude možné sklidit replikou kombajnu. V dřevěném mlýně si děti vyzkoušejí, jak se ze zrní stává mouka, prozkoumají světélkující pec. Také se seznámí s hospodářskými zvířaty - kravami, slepicemi nebo ovcemi.
Sál Nízké trámy má podobu kuchyně. Na velkém stole poslouží k hodování dorty, pizza i papriky. Hrnce budou mít oči a půjde na ně hrát jako na bicí. Když se otevře trouba, z jejích dvířek se stane žralok, maňáskové divadlo si děti zahrají s vařečkami. Lákadlem bude obří střevo ve formě tunelu, který zabere zhruba třetinu sálu. Děti okusí pocit, jaké je to procházet žaludkem.
K výstavě jsou připraveny komentované prohlídky, lektorské programy pro školy, přednášky o zdravé výživě a workshopy (například 9. 2. autorský workshop ilustrátorky Dagmar Urbánkové kolem kníhy Chlebová Lhota, ve které roste Chlebovník, z nějž při vichřici opadaly malé houstičky...).
Výstavu S jídlem si nehrajem' připravila Sladovna Písek ve spolupráci s Mezinárodním domem umění pro děti - Bibiana v Bratislavě. Jako hlavní výtvarnice na ní pracovala Barbora Peuchová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.