Přednášky i ochutnávky
Tématem Arabfestu v Plzni je jídlo, hlavně na Blízkém východě
03.04.2019 09:01
Zhruba 120 hostů, z toho více než polovina z arabských zemí, se představí na jubilejním 10. ročníku festivalu arabské kultury Arabfest v Plzni od 3. do 7. dubna. Pozvání letos přijali velvyslanci 14 z 21 zemí, kde je arabština úřední řečí. Letošním tématem je jídlo ve všech významech a souvislostech, především v kontextu Blízkého východu, řekla Tereza Svášková, ředitelka festivalu, který se přesune 8. až 11. dubna do Olomouce a od 11. do 14. dubna bude v Praze. Podle organizátorů jde o největší podobnou událost ve střední Evropě. Podporuje ji hlavně Západočeská univerzita, ale také ambasády.
"Naším vzorem je liverpoolský Arab Arts Festival, který nám letos doporučoval některé hosty," uvedla Svášková. Podle ní se Arabfest věnuje arabské kultuře v ČR nejvíce a nejšířeji. "Neříkáme, že všechny arabské země jsou skvělé. Máme rádi diskusi a dáváme prostor pro výměnu názorů," dodala. Loni na akci přišlo 3200 lidí.
Novinkou je mezinárodní konference 4. a 5. dubna "Jídlo není jen na talíři" s přednáškami, debatami i ochutnávkami. Jídlo představí i v roli tmelícího prvku nebo jako předmět konfliktu. Hlavní částí Arabfestu je velký sobotní program od 11 do 24 hodin, který bude i pro rodiny s dětmi. Návštěvníci budou objevovat arabskou kulturu na deseti scénách, nakupovat na orientálních trzích, ochutnávat arabské pouliční speciality na Oriental Street Food Marketu v DEPO2015, kde se budou prezentovat arabská velvyslanectví, například Kuvajtu, Libanonu, Egypta, Iráku a dalších. "V DEPO2015 budou mít stánky, kde se mohou lidé zeptat na situaci v jejich zemích i třeba poradit, kam jet na dovolenou," řekla ředitelka.
Arabština a filmy
Lidé se také mohou seznámit s arabštinou a jejími dialekty, s řemesly a poslouchat čtení povídek. Den plný přednášek, debat a promítání zakončí dýdžej Radia 1 arabským večírkem.
Kulinářských workshopů, kde návštěvníci mohou také sami uvařit, bude šest. Jeden z nich, Gril po arabsku, povede například kuchař Hugo Hromas, který ve svém projektu Cook to Help sbírá peníze pro neziskovou organizaci Lékaři bez hranic. Ukáže, jak se připravuje jídlo v tuniské poušti a jak se peče chleba v popelu.
ArabFILMfest letos nabídne tři snímky. Dokument With Myself I Started sleduje snahy environmentální aktivistky Amal Džamíl Madanátové vidět rodné Jordánsko uklizené a čisté. Snímek Couscous se zabývá významem pěstování a produkce potravin pro boj o lidskou důstojnost a otázkami nezávislosti a svrchovanosti.
Ukázka z filmu Couscous:
Příběh Soufra vypráví o založení a počátcích cateringové firmy, která poskytuje práci a naději na lepší život ženám z uprchlického tábora v Libanonu. Velkým programovým lákadlem bude podle Sváškové česká premiéra filmu Heaven Without People za účasti libanonského režiséra Luciena Búrdžajlího v Praze 11. dubna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.