Metropole sýra
Tvarůžková cukrárna v Olomouci: kremrole, vdolky i hot-dog
05.01.2015 18:00
Obyvatelé a návštěvníci Olomouce si na jaře budou moci pochutnat na netradičních moučnících vyrobených z Olomouckých tvarůžků. Majitelé tvarůžkové cukrárny, která už několik let funguje v Lošticích na Šumpersku, se totiž rozhodli otevřít novou pobočku v Olomouci, jejíž jméno je nedílnou součástí názvu tohoto pikantního sýra s nezaměnitelným aroma.
"Loštice jsou malé město a stále je nám připomínáno, že se v našem podnikání máme posunout někam dál. Pro otevření druhé naší cukrárny v Olomouci jsme se rozhodli kvůli tomu, že Olomoucké tvarůžky k tomuto městu patří," řekla spolumajitelka tvarůžkové cukrárny Zdeňka Poštulková, podle které poptávka po tvarůžkových zákuscích v Lošticích, kde se Olomoucké tvarůžky vyrábějí, už dosáhla svého maxima a nastal vhodný čas na expanzi do krajského města.
Nová tvarůžková cukrárna bude na jaře otevřena v Denisově ulici v centru Olomouce. Hlavní část její nabídky mají tvořit tvarůžkové moučníky a voňavé občerstvení, jako je tvarůžkový bramborák, langoš, hot-dog či hamburger s příměsí tvarůžků. "Chceme, aby 90 procent nabídky olomoucké cukrárny tvořily tvarůžkové moučníky a speciality, a jen malá část připadla na sladký sortiment," uvedla Poštulková.
Loštická cukrárna má nyní v nabídce zhruba 15 druhů moučníků a dortů, z nichž se line typická vůně tvarůžků. Pracovníci cukrárny při výrobě některých dalších specialit používají i sýr niva či pivní sýr, které mají v Česku také dlouholetou tradici.
Majitelé tradiční cukrárny v Lošticích před několika lety přišli na to, že z tvarůžků lze kromě pomazánek či smažených jídel vyrábět také dorty a zákusky, které se na první pohled tváří sladce, ale chutnají slaně a mají typickou vůni. V roce 2009 se proto pustili do vymýšlení tvarůžkových moučníků, aby mohli turistům, kteří přijedou navštívit nedalekou tvarůžkárnu A.W. a muzeum tvarůžků, nabídnout pikantní pochoutku.
Jako první vznikl loštický šáteček a koláček. V nabídce netradiční cukrárny nyní nechybí tvarůžkové šátečky, kremrole, koláče, vdolky, dorty, rolády, lokše, štrúdl či řezy plněné tímto aromatickým sýrem. Základem většiny moučníků jsou korpusy z listového těsta a lehká tvarůžková pěna. Majitelé cukrárny už dali dohromady také recepturu na tvarůžkový koktejl.
Tradiční výroba tvarůžků je pro Loštice velmi důležitá. Město s 3000 obyvateli, které se pyšní titulem "metropole tvarůžků", díky slavnému sýru každoročně navštíví několik tisíc turistů. V Lošticích funguje muzeum tvarůžků a místní restaurace nabízejí tvarůžkové speciality. Muzeum tvarůžků ročně navštíví více než 13 tisíc lidí.
Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Češi o jejich zařazení na unijní seznam usilovali šest let. Problém byl v tom, že Němci a Rakušané chtěli, aby právo vyrábět tyto potraviny měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí v Německu a Rakousku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.