Löschnerův pavilon
V karlovarské Kyselce vzniklo muzeum stáčení minerálek
14.07.2016 06:01
V Kyselce na Karlovarsku slavnostně otevřeli Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni. Vybudovaly je Karlovarské minerální vody v opraveném Löschnerově pavilonu, jedné z nejcennějších památek v bývalém lázeňském městě. Na otevření přijel i pravnuk zakladatele firmy Rudolf Heinrich Mattoni, Američan, žijící nyní v Argentině.
V novém muzeu, které veřejnosti začne sloužit od 16. července, návštěvníci uvidí expozici věnovanou historii stáčení minerálky a zejména Heinrichu Mattonimu, který zdejší minerální vodu proslavil. Exponáty přitom muzeum získávalo i od místních obyvatel, řekl Martin Hanzl, právník Karlovarských minerálních vod (KMV), který měl vznik expozice na starosti.
"Po mattonce toho zbylo hodně, ale bohužel si to rozebrali místní i nemístní občané, kteří měli spoustu věcí doma a někteří byli ochotni se s námi o exponáty podělit. Samozřejmě řadu exponátů měla i společnost a řadu věcí zakoupil i pan Pasquale, který se o historii firmy zajímá," řekl Hanzl.
Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale uvedl, že myšlenka opravy a využití Löschnerova pavilonu pro muzeum vznikla už dávno. Práce na rekonstrukci objektu začaly v roce 2013 a hotovo bylo v roce 2015. Náklady byly 20 milionů korun. Dalších pět milionů pak stála samotná expozice.
Löschnerův pavilon, pojmenovaný po lékaři a příteli zakladatele tradice stáčení minerálek v Kyselce Heinricha Mattoniho, byl postaven v roce 1907. Sloužil původně jako provozovna, v níž se stáčela stejnojmenná minerálka. Od ukončení provozu ale památka, inspirovaná švýcarskou alpskou architekturou, chátrala.
Nyní je zde ve dvou patrech expozice a do budoucna by se muzeum mohlo rozrůst i o další část zastřešením zadní části koridoru. Tam by měla vzniknout rekonstrukce původního provozu, kdy se stáčela minerálka.
Kromě muzea byla představena i nová kniha o historii rodiny Mattoni, jejímiž autory jsou Stanislav Burachovič a Jitka Kulhánková. Kniha se bude prodávat pouze v muzeu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.