Šlapáním hroznů se prý lze dopracovat k lepšímu vínu
16.02.2009 08:03
"Možná je to proto, že jsem žena, ale myslím, že víno je třeba naplnit láskou a energií. Dávám svým hroznům svoji lásku a svoji energii," řekla na vinařské výstavě Vin2009 v Itálii. "Víno nedělají analýzy ani chemikálie. Moje víno dělá jen láska," řekla třiačtyřicetiletá vinařka a předvedla, jak na dřevěném podkladu jemně prošlapává hrozny. Pepeová, která je v pátém měsíci těhotenství, se s velkým nadšením snaží přesvědčit i další, aby se dali na výrobu biodynamického vína. "Víno se dělá na vinici," zopakovala obecnou poučku vinařů, kteří tvrdí, že základem skvělého vína jsou ty nejlepší hrozny.
Biodynamické zemědělství se zakládá na myšlence rakouského filozofa a vědce Rudolfa Steinera, který údajně pil výhradně čaj a nikdy nepožil víno nebo tvrdý alkohol. Stoupenci biodynamického zemědělství považují farmu za živý systém. Používají speciální metody, například zahrabávají kravský hnůj a kravské rohy na poli, používají kompost obsahující heřmánek a žebříček, čímž nutí půdu produkovat silnější víno, chuťově lépe vyvážené a výraznější. Kritikové namítají, že biodynamické metody výroby vína se podobají těm organickým.
Jemné Pepe Rosso
Vinařství paní Pepeové v kraji Abruzzo patří k více než dvěma stovkám vinařství, která se prezentovala na výstavě Vin2009. Pořádání akce sponzorovala italská vláda, jež chce udržet dosavadní trhy v USA a získat nové. Do konce listopadu 2008 Itálie vyvezla do USA víno za více než 1,2 miliardy dolarů (27 miliard korun). Pepeová stejně jako mnoho jiných vinařů hledá v USA dovozce pro svých 10 000 lahví Pepe Rosso, jemného, nádherně červeného vína, kterému garantuje dvacet let života.
Pepeová se začala vínem zabývat ještě jako dítě, kdy na otcově vinici šlapala hrozny. Když jí bylo 18 let, koupila si svoji první vinici. Pracovala ve Francii a pak se vrátila do Itálie, kde ve 23 letech absolvovala svoje první vinobraní. Zprvu ale ignorovala otcovy metody, který víno nechával fermentovat v betonových nádržích, a sama používala barely. Ale po první sklizni si uvědomila, že některé víno chutnalo více po dřevě než po ovoci. "Vrátila jsem se k otci a omluvila jsem se. Nakonec mě pochopil," řekla.
Tajemství úspěchu? Práce nohou i rukou
Pepeová stále jemně šlape po hroznech, z něhož bude dělat víno. "Víte, tímto způsobem se hrozny skutečně jemně vylisují, ne jako v nějakém hydraulickém stroji. Pod nohama prasknou i tvrdé slupky nezralých hroznů. Pro víno je to skutečně lepší," tvrdí. Svoji vinici si vybudovala deset metrů pod zemí, a může tak využívat v každém stadiu výroby vína zemské přitažlivosti.
"Když se víno presuje, vytéká z něho šťáva. Když potřebujeme zachovat nízkou teplotu, můžeme to udělat přirozenou cestou. My víno lahvujeme ručně. Nemáme žádný filtr. Všechno, co dělám, dělám v souladu s přírodou. A na víně se to projeví," řekla s úsměvem. "Myslím, že každý člověk může udělat nějakou věc, kterou se svět stane o trochu lepší. A tohle je můj příspěvek," dodala.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.