Rady TÝDNE
Someliér v telefonu. Jak se snadno vyznat ve vínu
31.12.2017 04:59 Původní zpráva
Máte rádi dobré víno, ale moc se v něm nevyznáte? Chytrý telefon z vás udělá odborníka během pár vteřin. Snadno zjistíte, jakou lahev máte před sebou a k čemu ji nejlépe použít.
Vivino Wine Scanner
Víno pije alespoň občas skoro každý, a tudíž nepřekvapí, že aplikací věnovaných tomuto nápoji je k dispozici víc než dost. Patrně nejlepší z nich se jmenuje Vivino - má více funkcí, ale v první řadě jde o obří databázi vín z celého světa. Najdeme v ní více než deset milionů lahví. Aplikace přijde vhod hlavně ve chvíli, kdy člověk stojí v supermarketu před regálem plným vinných lahví a neví, kterou vybrat. V takovém případě stačí telefonem vyfotografovat vinětu, a za pár vteřin máte na displeji vše potřebné - základní informace o odrůdě i konkrétním víně, ale také uživatelské hodnocení, úspěšnost mezi víny daného typu nebo oblasti, průměrnou cenu, nejzajímavější krátké recenze a podobně. Do aplikace se musíte napřed zaregistrovat (stačí přihlášení přes Facebook), pak můžete jednotlivé druhy vína hvězdičkovat a hodnotit sami. A jak to dnes bývá, Vivino funguje jako specializovaná sociální síť, takže na ní lze komunikovat s přáteli, vyměňovat si tipy a tak dále. V našich krajích potěší zejména skutečnost, že je v databázi zastoupeno opravdu úctyhodné množství českých a moravských vín.
Víno na dotek
Pokud patříte k vinným vlastencům a Vivino vás zastoupením tuzemského sortimentu přece jen neuspokojí, vyzkoušejte Víno na dotek, oficiální aplikaci Vinařského fondu. Přibližně 140 výrobců tu nabízí informace o více než 2200 produktech, což znamená, že tu najdete prakticky vše, co lze v běžných obchodech nebo vinotékách koupit. K dispozici jsou údaje o odrůdě a typu, ale i o konkrétní vinařské trati, z níž dané víno pochází. Samozřejmostí jsou nejrůznější doporučení vybraných vín ke konkrétním jídlům, potěší i slovníček základních vinařských pojmů, takže při debatě s informovanými pijáky nebudete působit jako úplný ignorant. Na druhou stranu jde skutečně o pouhou databázi bez interaktivních funkcí, takže si lahev nemůžete vyfotografovat jako ve Vivinu - musíte si konkrétní typ "postaru" vyhledat v seznamu. Hvězdičkovat ovšem jednotlivá vína lze a následně můžete své hodnocení sdílet na Facebooku nebo Twitteru.
Wine Dictionary
Správný světák potřebuje nejen umět víno vybrat, ale také o něm jaksepatří na úrovni hovořit. Pokud se ve všech těch kyselinkách, tříslovinách, buketech a dalších odborných pojmech ztrácíte, je pro vás tahle aplikace jako dělaná - jde totiž o velmi obsáhlý, a přitom přehledný slovník, kde jsou všechny tyto pojmy názorně vysvětleny. A co víc, dozvíte se, jak se vína označují a klasifikují v různých regionech (třeba proč ve střední Evropě používáme kategorie jako kabinet nebo pozdní sběr, zatímco ve Francii nebo v Itálii o nich slyšel málokdo), jaké hrozny se kde pěstují, jak vznikly vybrané odrůdy a podobně. Má to dva háčky: jednak je zapotřebí umět aspoň trochu anglicky, zadruhé při setkání s opravdovým znalcem stejně vyjde najevo, že jsou vaše informace jen povrchně načtené.
Strada del vino
Patříte-li k milovníkům italských vín a zážitkové turistiky, nenechá vás tahle aplikace (respektive série aplikací) chladnými. Jde totiž o specializovanou mapu, jejíž název "vinná cesta" hovoří v podstatě za vše. Stáhnete si verzi pro daný region (Toskánsko, Umbrie, Molise, Soave a další), a můžete vyrazit na cestu. A na každém kroku se vám bude zobrazovat nějaká zajímavost související s vínem - nejlepší místní vinice, nejlepší vinárny, možnost ubytování, kulturní akce... Italsky umět nemusíte, vše se odbývá hlavně v obrázcích a na fotografiích, vinné termíny jsou mezinárodní.
Wine Temperatures
Jednoduchá, ale velmi cenná aplikace - díky ní zjistíte, jak dlouho máte nechat víno chladit, aby dosáhlo správné teploty. Funguje to velmi jednoduše - na posuvníku zadáte aktuální teplotu vína, objem lahve, požadovanou cílovou teplotu a teplotu prostředí, v němž se víno chladí, a dostanete potřebnou dobu. Například sedmička bílého v pokojové teplotě 22 stupňů Celsia se na potřebných 12 stupňů bude chladit v lednici dvě hodiny, ovšem pozor - pokud ji dáte do vody s ledem o teplotě 10 stupňů, za dvacet minut ji máte vychlazenou. Aplikace funguje i naopak, když máte víno přechlazené a chcete ho nechat "dýchat".
Red Wine 3D Video
A nakonec jedna maličkost - spořič obrazovky s krátkým, ve vysokém rozlišení pěkně natočeným šotem, v němž se sklenka plní červeným vínem. Pokud jste do jeho zhlédnutí neměli na víno žádnou zvláštní chuť, je velmi pravděpodobné, že po dvojím trojím přehrání poběžíte do lednice nebo spíže a nalijete si...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.