Pocit tepla
V zimě si dopřejte červené víno, radí sommelier
06.12.2015 06:30
Delší zimní večery jsou jako stvořené k popíjení lahodných vín s partnerem či přáteli v teple domova. V létě obecně toužíme po osvěžujících a ovocných bílých vínech, v chladném období ale máme chuť spíše na těžší, červená. Ta se totiž více hodí ke kaloricky výživnějším jídlům, která si v mrazech více dopřáváme.
Proč Čechům v tomto období více chutnají těžší vína? "V zimě obecně upřednostňujeme hutnější a mastnější pokrmy. Stejné je to i s vínem, a tak raději sáhneme po kvalitním červeném víně s příjemnou tříslovinou než po svěžím ovocném bílém víně, které se hodí spíše k lehčím pokrmům či zeleninovým salátům. Červené víno je navíc spojeno i s hřejivou atmosférou domova, a proto v nás vyvolává pocit tepla," vysvětluje David Král, sommelier společnosti Bohemia Sekt.
Červená vína těžší.. ale proč?
Za to, že víno vnímáme jako těžší, může poměr kyselin a tříslovin. Přičemž platí jednoduchá pomůcka: čím více tříslovin, tím těžší víno. Obsah třísloviny je určen macerací neboli vyluhováním husté hmoty rozmixovaných hroznů, kdy dochází k uvolnění barviv ze slupek do moštu, z něhož se pak víno vyrábí. Bílá vína se nechávají louhovat jen několik hodin, u červených vín probíhá macerace daleko intenzivněji.
Tip sommeliera:
A jaké víno ochutnat? David Král doporučuje Víno Mikulov Sommelier Club Frankovka 2013 pozdní sběr, které se skvěle hodí k dušenému či pečenému masu. Jeho granátová barva a středně plná suchá chuť s příjemnou tříslovinkou a s tóny peckového ovoce nás zahřeje na duši.
Servírujte červená vína jako profesionál
Pokud si chcete svou oblíbenou lahev červeného vína co nejvíce vychutnat, nepodceňujte servírování. Se staršími červenými víny je třeba nakládat velmi opatrně, aby nedošlo k rozmíchání přirozené usazeniny - depotu, který se na dně lahve tvoří. Pro to je nutná dekantace, která víno navíc provzdušní. A jak na ni?
"Nejprve zapalte svíčku. Poté odřízněte kapsli a začistěte hrdlo lahve plátěným ubrouskem. Zavrtejte spirálu do tří čtvrtin korku a tiše jej vytáhněte. Hrdlo opět začistěte, tentokrát korkem, který lahev zbaví i drobných chloupků z ubrousku. Do jedné ruky vezměte karafu a do druhé otevřenou lahev, kterou zvedněte nad plamen svíčky tak, abyste v jejím hrdle viděli světelný bod plamene. Po stěně pak opatrně přelévejte víno z láhve do karafy a přes plamen kontrolujte, zda se vám do karafy nepřemisťuje depot. Ve chvíli, kdy vidíte, že se blíží usazeniny, přestaňte víno přelévat," radí sommelier.
Tip sommeliera:
Ohromte okolí znalostmi servírování i skvělým vínem. Vyzkoušejte oceněné Víno Mikulov Sommelier Club Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr, které získalo zlatou medaili na Prague Wine Trophy. Jeho granátová barva, vůně třešní a višní a šťavnatá chuť s příjemnou tříslovinkou vaše přátele dostane, stejně jako vaše umění dekantovat.
Barrique - víno, které zraje v sudech
Mají vaši přátelé vytříbené chutě a chcete jim nabídnout něco jedinečného? Vyzkoušejte víno barrique, které si je získá svou kořenitou chutí s tóny dřeva. Jedná se o víno, které zraje v sudech vyrobených z amerického nebo francouzského dubu o objemu 225 litrů minimálně tři měsíce. Tyto sudy se pro uložení vína mohou použít pouze třikrát. Podle původu použitého dřeva přecházejí do vína tóny oříšků nebo vanilky. Díky zrání v sudu se víno zakulacuje, třísloviny se zjemňují a barva nabírá na intenzitě.
Tip sommeliera:
Jasnou volbou je Víno Mikulov Sommelier Club Selection Barrique Rulandské modré 2013, které vás nadchne svou rubínovou barvou, elegantní vůní s tóny hořké čokolády a podtóny kouře a vanilky a středně plnou chutí s příjemnou tříslovinkou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.