Virtuální prohlídka
Lidé se mohou přes počítač podívat do Havlovy kanceláře
30.03.2015 16:30
Podívat se do míst, kde po svém odchodu z prezidentské funkce trávil čas český státník a dramatik Václav Havel, umožní virtuální prohlídka jeho kanceláře. Prostory ve Voršilské ulici v Praze dostaly podobu, jakou jim navrhl sám Havel ve spolupráci s architektem Bořkem Šípkem a byly svědkem mnoha důležitých setkání a událostí. Jejich virtuální prohlídku představila Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.
Kancelář zůstala v nedotčeném stavu, v jakém se nacházela, když v ní byl naposledy Václav Havel, uvedla bývalá první dáma Dagmar Havlová. "Kancelář Václava Havla navštívil americký prezident Bill Clinton, tibetský duchovní vůdce, Jeho svatost dalajláma, který se v ní zastavil i po Vaškově odchodu, Joan Baezová, Tom Stoppard, Suzanne Vega, Kofi Annan, Lou Reed, manželé Škvorečtí a další. Nachází se v ní řada vzácných předmětů a darů od našich přátel z celého světa," uvedla k projektu digitalizované kanceláře.
Zájemci si ji budou od 6. dubna moci otevřít v internetovém prohlížeči na adrese www.vaclavhavel.com nebo si zdarma stáhnout mobilní aplikaci, která návštěvníka přivede do první místnosti. Vstup do dalších místností je zpoplatněn, stojí 2,99 euro nebo 80 korun.
"Po odečtení manipulačních poplatků budou použity na další rozvoj projektu i na nájem Kanceláře Václava Havla," řekl ředitel Nadace Vize 97 Vangelis Zingopis. Digitálně je zpracováno 74 předmětů, další stovka čeká na digitalizaci. Dárky, ocenění či umělecká díla, která se v kanceláři nacházejí, si lze prohlížet ve 3D, doplňuje je i textový popis. Prohlídku doplňuje hudba, kterou pro projekt složil Varhan Orchestrovič Bauer.
"Po roce 2003, kdy Václavu Havlovi skončilo funkční období, jsme hledali prostory, kde by mohl dál působit. Rozhodli jsme se využít tyto prostory, které patří Karlu Schwarzenbergovi, sídlí zde i Nadace Vize 97," uvedla Havlová. "Po Vaškově odchodu v roce 2011 jsme dostali nabídku: buď to budeme platit dál, nebo sem přijde nový nájemník," popisuje vznik nápadu na virtuální prohlídku, která patří k dalším projektům pečujícím o Havlův odkaz.
Nadace dnes také představila druhou ze série sedmi pamětních medailí, které vznikají jako Havlova připomínka a také na další opravy a údržbu kostela sv. Anny, památky v centru Prahy, z něhož Václav Havel budoval společenské a kulturní centrum Pražská křižovatka. První loni vytvořil Šípek, druhou, Olbram Zoubek a je na ní motiv Ifigenie, sochy, kterou měl Havel ve své kanceláři. Další medaile vytvoří třeba Aleš Lamr, Jiří David nebo David Černý.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.