Rady
Pokládku betonových dlaždic zvládne každý kutil
28.07.2016 05:50 PR sdělení
Cesty, pěšinky a zpevněné plochy patří bezesporu k hlavním užitkovým i estetickým prvkům okolí každého domu či zahrady. Je proto důležité pečlivě zvážit výběr materiálu s ohledem na cenu, trvanlivost a stupeň náročnosti pokládky. Před samotným nákupem je potřeba přesně stanovit využití položené plochy a vyhnout se tak neplánované přestavbě v případě, že nevhodně zvolený materiál zkrátka nevydrží či nesplní svůj účel. U výrobce je nutné prověřit odolnost materiálu proti mrazu, vlivům počasí nebo vůči posypovým solím.
Využití klasického betonu na zahradě je nepraktické, zejména kvůli dodatečným výkopům nebo rozvodu sítí. Výjimkou je betonování velkých venkovních ploch, jako terasa, ale i to je už ojedinělé. Naopak vhodnou alternativou pro zkrášlení prostoru jsou betonové dlaždice. Na trhu jsou dostupné v různých tvarech, velikostech i odstínech a jejich cena je více než přijatelná. Za klasiku jsou považovány betonové dlaždice zámkové. Jsou funkční, praktické a lze je využít opakovaně. V případě, že se rozhodnete vnuknout vaší zahradě nový vzhled, jednoduše dlažbu kdykoliv rozeberete a složíte na jiném místě do jiného tvaru, vzoru či obrazce. Současným trendům kraluje betonová zámková dlažba s divokým, rovnoběžným či příčným vzorem. Na trhu je dostupný široký výběr barevných odstínů a odolnost proti povětrnostním podmínkám je téměř stoprocentní v jakémkoliv ročním období.
Doprovodné prvky jsou základ
Aby byly cesty plnohodnotně funkční a pohyb na zahradě bezpečný, je třeba stavbu pojmout komplexně, včetně doprovodných prvků. Obrubníky či palisády by se měly s dlažbou materiálově a vzhledem vhodně doplňovat. Důležitá je jejich role především z funkčního a bezpečnostního hlediska. Pří stavbě by vždy měl být kladen důraz na to, aby byly v jedné rovině společně s dlažbou i terénem. Myslete také na měkký povrch cest. Na výběr je hned několik materiálů. Stačí se rozhodnout, který bude pro vás ten nejvhodnější. Mezi oblíbené patří spárovací písek a dlažební štěrk. Obě varianty vyžadují pravidelné doplňování materiálu. Příjemným bonusem však je, že nenarušují floru zahrady a umožnují volný růst rostlin.
Odvodnění
Když se povrchová voda nevsakuje, je nutné odvodnění. Před začátkem prací podle plánu domu prověřte, jestli na zvoleném místě nevede elektřina ani jiné sítě. Kdybyste rozvody objevili, bez váhání oslovte specialistu, který vám navrhne odborné řešení. Nutností při pokládce dlažby je zjistit, jak se voda při dešti na zahradě pohybuje a zda neprotéká právě přes plánovanou cestu. Rozdíly při pokládce budou pochopitelně odlišné podle druhu terénu. Pokud se totiž zahrada nachází ve svahu s těžkou půdou, dá se počítat se špatnou absorpcí vody oproti rovném povrchu. Druh půdy také hraje velkou roli. U jílovitých půd se voda vsakuje hůře a pomaleji než do půd písčitých. V případě, že si nebudete jistí jakou formu řešení při pokládce zvolit, vždy se raději obraťte na odborníka. Ochotně vám pomůže například vyškolený personál projektových marketů Hornbach. Na veškerý sortiment se zde navíc vztahuje záruka trvale nízkých cen.
Jak si položit vlastní cestičku
Stavba svépomocí není tak složitá, zvládne ji každý nadšený kutil. Základem je určení nejvhodnějšího materiálu a vzoru pokládky. Ať už plánujete pokládat jakoukoliv variantu, je důležité precizní vyhloubení a udusání zeminy, na kterou budete pokládku aplikovat. Po úpravě terénu následuje vytvoření nosné vrstvy, tedy směsi písku a drtě, kterou je opět potřeba stáhnout a upravit do roviny. V poslední fázi přichází na řadu samotná pokládka dlažebních kostek v požadovaném vzoru. U tohoto kroku je vždy důležité zachovat spáry 3 - 5 mm ve zvoleném vzoru. Na závěr je potřeba opět vmést písek diagonálně do spár a celou plochu opětovně udusat vibrační deskou s gumovou podložkou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.