Odreagování
Relax v kanceláři? Měkké zóny slouží hlavně kreativitě
12.12.2015 08:53
Pracovní prostředí se v řadě firem u nás i zahraničí v minulých třech desetiletích podstatným způsobem proměnilo, malé kanceláře postupně nahradil nový standard v podobě otevřeného prostoru. Manažeři firem si od něj slibovali, že lidé budou společně více komunikovat a všechno se vyřeší rychleji. Přílišný hluk a nedostatek soukromí však kreativitě a efektivitě příliš nepřály.
Málokdo z nás se vydrží plně koncentrovat déle než 40, 50 minut. "Poté přichází přirozený útlum, potřebujeme tedy, řekněme každou hodinu, změnit prostředí, abychom se opět mohli soustředit," upozorňuje Jaromír Popek, spoluzakladatel firmy U1, která se specializuje na návrhy a realizace administrativních prostor včetně výroby nábytku. A tak se objevily měkké zóny, tedy prostory připomínající vše kromě kanceláře nebo zasedací místnosti. "Jsou fenoménem, se kterým přišli na přelomu tisíciletí IT firmy v čele s Googlem. Došlo jim, že vizionářsky pojaté kanceláře musejí ukazovat lidskou, přátelskou tvář. Špičkové technologické firmy očekávají kreativitu a práce u nich často trvá do večerních hodin. Proto je pro ně důležité vytvořit příjemné prostředí. S pomocí nábytku v měkkých zónách, který se liší od toho v tradiční kanceláři, změníte polohu těla a obnovíte přístup kyslíku do organismu. Změna prostředí působí pozitivně nejen na psychiku," popisuje odborník z U1.
Nejdůležitější je zvednout se od stolu
Mnoho firem se v posledních letech snaží svým zaměstnancům poskytnout kromě špičkových pracovních a jednacích prostor i takzvané chill out zóny, kde mohou na chvilku přestat myslet na práci. "Kromě neformálního sezení nebo ležení v nich můžete nalézt třeba stolní fotbálek, který preferují hlavně mladí zaměstnanci IT firem, případně elektronické šipky či kulečník. Všechny tyto aktivity donutí lidi zvednout se od stolu, netrvají dlouho a lidé se k práci vrátí odpočinutí za pár minut," říká Radek Mašinda, designér z U1. Na problémy se zády, které se v práci řeší nejčastěji, pomáhá jednoduchá pomůcka - žebřiny. "Na těch se můžete během dne i vícekrát vyvěsit a páteři ulevit. Ještě příjemnější jsou masážní křesla, která zvolili například ve společnosti Ysoft," doplňuje Mašinda.
Pro psychickou pohodu zaměstnanců jsou důležité i venkovní zóny, právě kvůli možnosti opustit na chvíli kancelář, projít se a osvěžit si mysl. "Chtěli jsme lidem kromě moderního zázemí nabídnout i příjemné prostředí s množstvím doplňkových aktivit, jako je prostor pro aktivní odpočinek nebo multifunkční hřiště přímo v areálu budovy," uvádí Eva Vacíková, HR ředitelka FEI Czech Republic. Zaměstnanci mají k dispozici také park s lagunou, venkovní posezení nebo přístřešek na kola pro cyklisty. Alternativou mohou být velká posilovna či fitness centrum v blízkosti sídla firmy, kde mohou lidé trávit polední pauzy.
Měkké zóny napomáhají koncentraci
Ačkoli se může zdát, že měkké zóny mohou zaměstnancům sloužit k zahálce, v praxi tomu tak není. "Často jsou běžnou součástí pracovního prostoru, šéfové se přestali bát, že se tam jejich podřízení budou "flákat", jelikož se potvrzuje, že pobyt v nich usnadňuje tvůrčí nápady. Lidé tak dostávají prostor pro interaktivní práci v neformálním prostředí, jsou "nabuzenější", kreativnější a hlavně produktivnější," vysvětluje Jaromír Popek a dodává: "Ukazuje se, že v měkkých pracovních zónách tráví zaměstnanci jen několik desítek minut denně. Přesto je pro ně tato doba důležitá."
Výrobce elektronových mikroskopů, společnost FEI z Brna, chtěla dát svým zaměstnancům volnost a pocit, že v práci nejsou za trest, mohou kdykoli změnit pracovní prostředí a osvěžit si mysl. V novém sídle se tak nachází spousta prostor podobných obývacímu pokoji nebo kavárně, ty slouží primárně dvojicím nebo týmům k jednáním, poradám, ale i občerstvení. Zaměstnanci je využívají k práci o samotě, telefonování nebo krátkému "vyčištění" hlavy.
U IT společnosti Kentico zašli ještě dál. Jelikož programátoři často spolupracují s kolegy na druhé straně zeměkoule, v nových prostorách si nechali navrhnout například zasedací box, v němž lze snadno zatáhnout závěs a místnost se promění v dočasnou ložnici pro toho, kdo si potřebuje před důležitým hovorem se zámořím odpočinout či dokonce zdřímnout. Výrazným trendem jsou pak tzv. cafeterie, tedy místnosti podobné kavárnám. "Pro zaměstnance nejsou jen kuchyňkou nebo jídelnou. Vzhledem k neformálnosti sezení, které odkazuje na příjemný čas strávený v kavárně, je mnoho lidí preferuje přímo pro práci," uzavírá Radek Mašinda, designér ze společnosti U1.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.