Druhý trimestr
Cestování v těhotenství není tabu! Na co by si měly dát nastávající maminky pozor?
07.07.2021 14:49
Těhotenství není nemoc, proto není důvod k tomu, aby si nastávající maminky s partnerem nemohly dovolit poslední dovolenou ve dvou. I přesto je ale důležité, aby těhotné ženy dodržovaly určitá pravidla, a nedošlo tak k ohrožení zdraví jejich nebo miminka. Na co nesmějí budoucí maminky zapomínat a čemu se raději vyhnout?
Dle lékařů je nejbezpečnější období pro cestování těhotných žen druhý trimestr. Jedná se o dobu, kdy už z velké části odezněly těhotenské nevolnosti a zároveň se snižuje riziko potratu. Kromě toho si maminka na svou novou životní roli začíná pomalu zvykat a v pohybu ji ještě neomezuje větší bříško. Náročnějším cestám by se však měly zcela vyhnout ženy ve třetím trimestru těhotenství a také ty, které za sebou mají samovolný potrat nebo trpí bolestmi v podbřišku. V každém případě platí, že se musí nastávající maminka cítit dobře, a zároveň by měla o své cestě informovat ošetřujícího lékaře.
Psychická i fyzická pohoda
Ať už se těhotná žena chystá na dovolenou kamkoliv, v každém případě by měla poslouchat nejen svého lékaře, ale zejména své tělo. Pokud je v psychické a fyzické pohodě, nic nebrání tomu, užít si volno a vycestovat. Pro to, aby se nastávající maminky cítily i po čas dovolené fit, je zásadní pravidelný příjem tekutin a pestrá a vyvážená strava. Pokud je místem odpočinku zahraničí, přímo se nabízí ochutnat místní ovoce, nevynechávat ani zeleninu, libové maso a luštěniny. Kromě toho je důležitý také přísun vitaminů a minerálů. Ty jsou obsaženy v k tomu určených doplňcích stravy. "Vhodný je např. GS Mamavit Prefolin + DHA, který kromě omega-3 mastných kyselin obsahuje i dalších 23 vitaminů a minerálů včetně jódu, vápníku, železa, hořčíku a zinku, důležitých pro správný vývoj plodu," upřesňuje MUDr. Karel Metyš, specialista na výživu těhotných.
Opatrnost především
Těhotné ženy by se měly mít v zahraničí obzvlášť na pozoru při konzumaci potravin, což platí zejména pro exotičtější země. Mnoho nákaz, které by mohly ohrozit miminko, se přenáší kontaminovanou vodou, stravou nebo špinavýma rukama. Důležité tak je vyhnout se potravinám, které nejsou dostatečně tepelně upravené. Pozor také na dodržování pitného režimu, vyvarujte se kohoutkové vody a raději dejte přednost té balené. Stejný postup dodržujte také v případě míchaných nápojů, které obsahují led, tomu se vyhněte.
Problém zvaný očkování
Nastávajícím maminkám je doporučováno vyhnout se očkování tzv. živými látkami. Mezi ty se řadí očkování proti spalničkám, zarděnkám, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici. Je tedy vhodné nenavštěvovat oblasti, ve kterých se výše zmíněné nemoci vyskytují. Pozor také na místa s výskytem malárie, jako jsou třeba tropické a subtropické země Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky. Právě na ni jsou těhotné ženy velmi citlivé. Jestliže se z nějakého důvodu nelze těmto místům vyhnout, rozhodně kontaktujte lékaře a zkonzultujte s ním možnost užívání antimalarik a způsoby prevence proti této nemoci.
Bez pojištění ani na krok
Základem dovolené v zahraničí je uzavření cestovního pojištění, což platí pro všechny, nejen pro těhotné ženy. V případě, že by se cokoliv stalo a vy byste nebyla pojištěná, mohou případné výdaje na zdravotní péči dosahovat astronomických výšek. Mimo jiné je běžnou součástí pojištění také asistenční péče v mateřském jazyce, což se může hodit zejména v neanglicky mluvících zemích. Pokud máte rizikové těhotenství, je velmi pravděpodobné, že vás vzhledem k vašemu stavu žádná pojišťovna nepojistí. V tuto chvíli je tedy lepší zůstat doma, ideálně v blízkosti ošetřujícího lékaře, který by v případě jakýchkoliv komplikací zasáhl.
1