Autem do Španělska: za rychlost až šest let vězení
13.06.2010 19:20 Seriál
I několik let vězení hrozí řidičům, kteří výrazně překročí nejvyšší povolenou rychlost ve Španělsku. Pokud by jeli až o šedesát kilometrů za hodinu více, než je v daném úseku povoleno, mohou strávit za mřížemi šest let. Jde samozřejmě o extrémní případ, ale Španělé obecně trestají dopravní přestupky velice tvrdě. O podobných úskalích cesty do Barcelony se dočtete ve druhém dílu miniseriálu on-line deníku TÝDEN.CZ Autem na dovolenou.
Španělsko je jedním z oblíbených cílů obyvatel České republiky, ačkoli ne zrovna tradiční destinací pro výlety autem. Ovšem přece jen se najde nemalé množství lidí, kteří se na tuto dlouhou cestu vydávají svým vozem. Důvodem je určitě i jízda malebnou krajinou Francie.
ČTĚTE TAKÉ: I Španělsko rozšíří zákaz kouření na bary a restaurace
Pro příklad vybrala redakce ve spolupráci s Ústředním automotoklubem České republiky (ÚAMK) trasu dlouhou přes sedmnáct set kilometrů vedoucí Německem a Francií, konkrétně z Prahy přes Rozvadov, Amberg, Walldorf, Neuenburg, Dole, Beaune-Corcelles, Lyon, Orange, a Montmelo až do Barcelony, katalánské metropole a druhého největšího města Španělska. Podrobnou mapu najdete ZDE.
Jenže nejen velké pokuty ve Španělsku, ale také práce na dálnici A8 v Německu mohou řidiči otrávit cestu. Mezi obcemi Adelzhausen a Sulzemoos bude do konce července uzavřen v obou směrech jeden jízdní pruh kvůli opravě povrchu vozovky. Na úseku Neusaess - Friedberg bude zase až do konce září snížena maximální povolená rychlost na osmdesát kilometrů za hodinu. A mezi obcemi Friedberg a Adelzhausen bude do konce srpna platit omezení provozu a snížení nejvyšší povolené rychlosti na osmdesát kilometrů za hodinu.
Za Lyonem se můžete kochat malebnou krajinou
Francie - dopravní předpisy |
Nejvyšší povolená rychlost (pro osobní auta) - v obci 50 km/h, na dálnici 130 km/h, neplacené úseky dálnic a dvouproudové silnice 110 km/h a ostatní silnice 90 km/h Za špatného počasí, třeba při dešti, se rychlostní limity snižují na 110 km/h na dálnicích, 100 km/h na městských obchvatech a dvouproudových silnicích a 80 km/h na ostatních silnicích. Používání antiradaru je trestáno pokutou až 1500 eur. |
"A potom za Lyonem, jako když mávnete kouzelným proutkem, nádherná příroda, je tam toho hodně k vidění, tak proč se tlačit na dálnici. Raději se kochejte krásnou krajinou jižní Francie," podotkl.
Na jihu Francie by ale měli turisté podle českého ministerstva zahraničních věcí raději obětovat peníze za noc v kempu nebo motelu. V oblasti Provence, u benzinových stanic a na odpočívadlech dálnice A7, v okolí měst Aix-en-Provence, Marseille, Nice a po celém jižním pobřeží Côte d´Azur totiž narůstá počet loupežných přepadení. A lidé, kteří by chtěli přenocovat pouze v zamčeném autě mimo ubytovací zařízení, by se pro lupiče stali snadnou kořistí.
Ve Francii a Španělsku by řidiči měli obzvlášť dbát na dodržování předpisů. V obou zemích tamní policisté trestají porušování dopravních pravidel velmi přísně. Francouzi i Španělé mohou na místě uložit vysoké pokuty a u cizinců trvají na jejich okamžitém zaplacení. Francouzský policista může uložit na místě pokutu činící 375 eur, tedy v přepočtu skoro deset tisíc korun. Ve Španělsku je tento limit nižší, činí "pouze" 302 eur, ale policie může řidiči zabavit vůz do té doby, než pokutu uhradí. Když ovšem motorista zaplatí hned, je možné pokutu za menší přestupek snížit až o třicet procent.
Ve Francii i Španělsku se platí za jízdu po dálnici podle ujetých kilometrů na mýtných branách a na výše uvedené trase do Barcelony by to řidiče stálo dohromady přes čtyři tisíce korun. Naopak v Německu řidiči osobních vozů nic neplatí, nemusí kupovat dálniční známky ani zastavovat u mýtných bran.
Španělsko - dopravní předpisy |
Nejvyšší povolená rychlost (pro osobní auta) - v obci 50 km/h, na dálnici 120 km/h, na rychlostních silnicích 100 km/h a na ostatních silnicích 90 km/h Řidiči mohou překročit nejvyšší povolenou rychlost o 20 km/h, jestliže předjíždějí pomalá vozidla mimo obec na silnicích s jedním jízdním pruhem v každém směru. Svícení přes den není povinné. |
Německo ale není jedinou zemí, která dálniční dopravu nezpoplatňuje. Motoristé nemusí sahat pro peněženku ani v Belgii, Finsku, Lucembursku, Nizozemsku či Švédsku. V Dánsku jsou placené pouze dva mosty - Storebaeltsbroen dlouhý 18 kilometrů a most přes záliv Öresund spojující Dánsko se Švédskem a dlouhý necelých osm kilometrů. Celý přejezd má délku šestnáct kilometrů a je tvořený také umělým ostrovem a poloostrovem a podvodním tunelem.
Pokud ovšem turisté vyrážejí na cestu do zemí, kde je povinná dálniční známka, mohou si ji koupit i přímo v České republice. K dostání jsou na prodejních místech Ústředního automotoklubu nebo společností, které jsou s ním spojené - Autoklub Bohemia Assistance a cestovní kanceláře Autoturist. Zahraniční dálniční známky prodávají i některé další cestovky nebo například směnárny. Další podrobnosti najdou zájemci například na internetových stránkách Ústředního automotoklubu www.uamk.cz nebo společnosti Autoklub Bohemia Assistance http://www.aba.cz/. On-line deník TÝDEN.CZ přinese v posledním díle miniseriálu Autem na dovolenou rady pro cestu do italského Rimini.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, Karel Šanda, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.