Pašeráci na letištích
Cizinci rozebírají Prahu po kostkách
17.08.2014 14:30
Od teroristického útoku na americké World Trade Center v roce 2001 se letištní kontroly po celém světě mnohonásobně zpřísnily. Neměla by přes ně projít ani myška a cestující mívají mnohdy problém i s obhájením 100 ml tekutiny, která je na palubu letadla povolená. Přesto se najde pár odvážlivců, kteří se ve svých zavazadlech nebo na sobě snaží propašovat roztodivné věci. Od zbraní přes živá i mrtvá zvířata až po samotná lidská těla. Ani Letiště Václava Havla nezůstává pozadu.
Na pražském letišti zůstává ročně v rukách kontrolorů standardně velké množství tekutin a ostrých předmětů, stálicí ve výběru "pašovaných" předmětů se ale stávají i dlažební kostky. "Dlažební kostky patří k největším kuriozitám, které při kontrolách zaznamenáváme. Turisté si je odvážejí jako suvenýr, většinou jde o menší exempláře, ale už se stalo, že se jeden cestující snažil odbavit i desetikilovou," sdělila mluvčí letiště Marika Janoušková serveru iDnes.cz.
České letiště, co se týče bizarnosti zabavených předmětů, spadá do průměru. Mnohem pikantnější sbírku lze nalézt ve statistikách světových letišť. Přehled kuriozit zpracovala jedna z britských cestovních kanceláří v aplikaci Busted! Caught By Customs.
Hadi, rybky a kravské mozky
Zřejmě ve filmu Hadi v letadle z roku 2006 se zhlédla švédská turistka, která v podprsence ukryla 75 živých hadů a šest ještěrek. Dvaačtyřicetiletá cestovatelka doplatila na neposednost plazů. Neustálým drbáním na sebe upozornila letištní kontrolu. Podobný způsob zvolila žena na letišti v Melbourne. Snažila se pod sukní propašovat 51 tropických rybiček. Za svůj pokus byla odsouzena k devíti měsícům vězení.
O tom, že se propašované zvíře na palubě se nemusí vyplatit, svědčí i tragédie z roku 2010. Vnitrostátní let v Demokratické republice Kongo skončil tragédií poté, co z jedné z cestovních tašek vylezl živý krokodýl a vyděsil pasažéry. Ti, ve snaze utéct před krvelačným živočichem, zřejmě způsobili pád letounu. Vyšetřovatelé tuto verzi nikdy oficiálně nepotvrdili, jediný přeživší nešťastného letu si ale trvá na své výpovědi.
Na pěkný balík peněz si chtěli přijít tři muži pašující 190 kilogramů kravských mozků. Tuto delikatesu objevili kontroloři na mezinárodním letišti v Káhiře. Muži je chtěli prodat na černém trhu. Kravské mozky jsou zde vyhlášenou delikatesou a jedno kilo lze prodat za šestinásobnou cenu než například v Súdánu, odkud zřejmě mozky pocházely.
Raketomet a miny
Nožíky, zapalovače, ostré předměty. Běžné věci, které se skrývají v příručních zavazadlech a kufrech. Jaké překvapení ale asi zažili celníci na letišti v Pensylvánii, když jim rentgen nabídl pohled na raketomet AT-4. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o vyřazený exemplář, a žádné nebezpečí tak nehrozilo.
Mnohem nebezpečnější náklad se naopak našel u ženy cestující do San Francisca. V jejím kufru se nalezly tři miny plné střepin. Poté, co jí byly zabaveny, mohla bez problémů pokračovat v letu. A to i přesto, že zaměstnanci letiště měli informace o cíli její cesty, tím měla být jedna z velkých demonstrací.
Oční bulvy, hadí žena a pětiměsíční dítě
Oči z důlků musely vypadnout zaměstnancům letiště v britském Stanstedu, když objevili v osobním zavazadle pět párů lidských očních bulev ve sklenicích od džemu. Bohužel se nikdy nepodařilo zjistit, z jakého důvodu s sebou někdo převážel tento náklad ani co se s nimi stalo po jejich zabavení.
Mnozí z nás mají problém s delšími cestami v autobusech nebo vlacích. Bolí nás záda, nohy, jsme celí rozlámaní. Představte si ale, že své dospělé tělo vměstnáte do cestovního kufru. Tento způsob cestování zvolila osmačtyřicetiletá Thajka, která po deportaci doufala, že se jí takto podaří "překročit" mexické hranice.
Zoufalou situaci se zoufalým činem pokusili vyřešit rodiče pětiměsíčního dítěte v Arabských Emirátech. Ukryli jej do příručního zavazadla, jelikož pro něj neměli ta správná víza. Při rentgenu tašky bylo dítě samozřejmě odhaleno, a ještě navíc vystaveno potenciálně nebezpečné míře radioaktivního záření. Ze zahraniční cesty tak sešlo a manželé byli obviněni z ohrožení života batolete.
A co vy? Pokusili jste si někdy z cest dovézt neotřelý suvenýr?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.