Do Londýna za čínským císařem
28.02.2008 14:09 Původní zpráva
Terakotová armáda císaře Qin Shi dobyla britské ostrovy. Spatřit na vlastní oči nesmírně cenné a více než dva tisíce let staré exponáty z Říše středu mohou do šestého dubna návštěvníci londýnského Britského muzea.
Výstava nazvaná The First Emperor - China's Terracotta Army (První císař - čínská terakotová armáda) je mimořádná i v kulturně bohatém prostředí britské metropole. Přibližuje jeden z největších archeologických nálezů dvacátého století, totiž objev tisíců hliněných vojáků - slavnou terakotovou armádu, kterou nechal jako vlastní posmrtnou gardu vytvořit koncem 3. století před Kristem čínský vládce Qin Shi Huangdi (Čchin Š'-chuang-ti).
Kurátoři výstavy pojali Prvního císaře jako mediálně a technicky dokonale zvládnutou show, která návštěvníka dovedně vtáhne do čínských mocenských reálií a poskytne rozsáhlé politické, sociální i jiné souvislosti. Prostřednictvím videoprojekcí i textových informací se dozvíme mnoho o osobě Qin Shia, organizaci jeho říše, běžném životě čínských rolníků i o důvodech, proč se právě tomuto císaři podařilo dobýt a sjednotit do té doby znesvářené státy na území dnešní Číny.
Pak přichází jádro výstavy, totiž vlastní terakotové figury - generálové, úředníci, vozatajové. A na závěr projdou návštěvníci blok, jenž se zabývá objevem terakotové armády, ke kterému došlo náhodně v roce 1974 při hloubení studně nedaleko města Xi'an ve střední Číně.
Deset nadživotních vojáků
Zklamán by mohl byl ten, kdo by na londýnské výstavě očekával stohlavé zástupy hliněných vojáků - za těmi bychom se museli vypravit do Číny. Z celkem asi osmi tisíc objevených postav jich totiž v Britském muzeu uvidíme jen něco málo přes deset, a to ještě ne všechny jsou originály. Ale i tak je to podívaná impozantní.
Nepřítomné, poněkud strnulé výrazy velmi realistických postav v nadživotní velikosti se zdají být zcela současné. Zajímavý je také pokus o imitaci původních barev. Vědci totiž zjistili, že původně byly postavy pomalovány pestrými barvami, které však až na fragmenty nepřežily tok času dlouhý více než 2200 let.
Qin Shi totiž nechal pomocí otrocké práce vybudovat nejen terakotovou armádu, ale také gigantickou umělou mohylu, v jejíchž útrobách byl zřejmě pohřben a která objemem předstihuje egyptské pyramidy. Dnes nikdo neví, co vnitřek mohyly skrývá, a čínští archeologové se prozatím rozhodli do ní nevstupovat. To podněcuje spekulace a výstava jich tu uvádí více než dost.
Dozvíme se tu například, že podle dobových náznaků nakázal císař v podzemí nastražit důmyslný systém samostřílných zařízení, která mají zneškodnit případné vetřelce, nebo že řeka protékající podzemím může být plná jedovaté rtuti. Zda se takovéto senzace slučují s pověstí respektované instituce, jakou Britské muzeum bezesporu je, zůstává na úvaze každého návštěvníka.
Místo: British Museum, Great Russel Street, London (nedaleko Covent Garden a Leicester Square) Trvání výstavy: do 6. dubna 2008 Vstupenky: prodávají se pouze vstupenky na konkrétní čas a stojí 12 britských liber. Je nutno je objednat předem telefonicky (++44-20-73238181) nebo se pokusit zakoupit lístek ráno na tentýž den. Stálé sbírky muzea jsou přístupné zdarma. Webové stránky: http://www.thebritishmuseum.ac.uk/ |
Foto: britishmuseum.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.