Rozhledna na vrchu Studenci u České Kamenice přivítala první návštěvníky již 15. července 1888 a byla teprve druhou stavbou svého druhu zhotovenou v Čechách ze železa. O jedenáct měsíců ji předběhla jen vyhlídka Slovanka, postavená u Horního Maxova v Jizerských horách.
Litinová rozhledna na Studenci navázala na dřevěnou stavbu, kterou nechal zbudovat na vrchu v roce 1854 kníže Ferdinand Kinský. Ta ale vydržela jen jedenáct let. Vrch Studenec (736,5 m n. m.) je nejzápadnější dominantou Lužických hor, vstup na rozhlednu je možný celoročně a je zdarma.
Vybudování kovové rozhledny na Studenci inicioval děčínský Horský spolek pro České Švýcarsko, odlili ji v pražské Rustonce a staviteli Gustavu Dittrichovi pomáhali devět tun železa dopravit na vrcholek ve výšce 737 metrů nad mořem místní lidé. Samotná stavba pak trvala jen tři měsíce. Železná rozhledna, vysoká 17 metrů, láká turisty dodnes. Před lety jí však hrozil zánik, kterému se podařilo zabránit na poslední chvíli, když se polorozpadlou stavbu podařilo v březnu 1997 zapsat mezi památky.
Tím ale teprve začal dlouhý příběh rekonstrukce rozhledny, vlastní obnova začala až po deseti letech příprav a hlavně shánění peněz. Konstrukci nejprve snesl z přírodní rezervace vrtulník do údolí, kde se rozhodovalo o dalším osudu jednotlivých dílů. Například schodiště nešlo zachránit vůbec, a tak se na pořízení replik vypsala sbírka. Za tři měsíce každý z 80 schodů našel dárce pěti tisíc korun, jehož jméno je na stupni umístěno. Rekonstruovaná rozhledna se otevřela v červnu 2009
Rozhlednová NEJ |
Nejstarší rozhledna Minaret v areálu Lednického parku nechal v roce 1797 postavit kníže Alois Liechtenstein. Rozhledna byla dokončena roku 1802. Nejvyšší rozhledna Nejvýše položená rozhledna Nejníže položená rozhledna Nejsevernější rozhledna Nejjižnější rozhledna Nejvýchodnější rozhledna Nejzápadnější rozhledna |