Portoriko: za opojnými nápoji na exotický ostrov
14.04.2009 06:00 Původní zpráva
Vysoké palmy klenoucí se nad plážemi bílého písku, průzračné namodralé vody s korálovými útesy, rum či rumový koktejl popíjený na terase příjemného hotýlku - to je ten pravý Karibik, oblíbený tropický sen cestovatelů. Neváhejte a navštivte Portoriko, tento malý kousek Spojených států, který si stále drží a uchovává svůj temperament.
Puerto Rico znamená v doslovném překladu bohatý přístav, dnes je to spíše oblast, která poskytuje turistům skvělý zážitek. Opravdu málokde najdete tolik přírodních krás pohromadě. Země je od roku 1952 volně přidruženým státem USA, pomyslnou 51. hvězdičkou na americké vlajce, ale přestože zde platí americké zákony a místní obyvatelé cestují po světě s americkými pasy, zachovává si ostrov svou „latinskou duši a tvář." Například se zde mluví výhradně španělsky.
La Isla del Encanto, kouzelný ostrov
Tento nápis vozí místní automobily na poznávacích značkách a není divu. Vždyť jen počtem královen krásy se řadí Portoriko mezi nejúspěšnější, a kdo pobyde na ostrově delší dobu, jednoznačně potvrdí, že je to místo s nejhezčími ženami na světě. Páteční a sobotní večery plné hudby a zpěvu připomínají slavnou minulost, kdy byly karibské ostrovy proslulým místem zábavy. Samba, salsa, hip hop, reggaeton (směs rapu a jamajského reggae) zní odevšad.
Pýchou země je deštný prales El Yunque, jediný na území USA. Název pochází z indiánského Yunque - Bílá země. K vidění je soustu cizokrajných rostlin, velké množství ptactva. Příjemné je, že se zde nepotkáte jedovaté hady ani obtížný hmyz. Symbolem ostrova, je žába zvaná „coquí" podle zvuku, který vydává. Tento druh žáby je jen několik centimetrů velký, proto je spíš slyšet než vidět.
La vida es para vivir! Život je od toho, aby se žil!
Toto heslo se v Portoriku naplňuje beze zbytku. Roztančené večery prokládané světoznámými koktejly, to vše je vám nabízeno na každém kroku. Továrna v San Juanu je považována za výrobce jednoznačně nejlepšího rumu na světě a místní občané jsou na něj také náležitě pyšní. Rum má pro Portorikánce stejný význam jako pro Čechy pivo a zpochybníte-li kvalitu Bacardi rumu jsou ochotni se s vámi poprat. Exportuje se více než 200 milionů lahví a více než 80% rumu vypitého v USA pochází z Portorika.
Ostatně tento produkt je nedílnou součástí proslulých koktejlů mojito, daiquiri, cuba-libre, a především světoznámého míchaného nápoje Piña colada (v překladu mačkaný ananas), který vznikl v Portoriku v padesátých letech. Jde o sněhobílý nápoj ve které by se neměla oddělovat tekutina a pěna. A pokud vám alkohol nic neříká, máte možnost ochutnat výborné mléčné koktejly - licuados. Mívají příchuť manga, avokáda, pomeranče, grepů, banánů a co vás ještě napadne.
Portoriko je také šestým největším vývozcem kávy na světě. Kávovník se sem dostal ze sousedních ostrovů Haiti a Martinik. V Evropě jsou kávy z Puerto Rica považovány za prvotřídní a vrchol kvality, k nejjemnějším patří Alto Grande nebo Yauco Selecto z jihozápadu ostrova.
San Juan - druhé nejstarší město amerického kontinentu
V hlavním městě Portorika San Juanu zaujme především historické centrum s nejstarším náměstím Plaza San José, s impozantní sochou prvního guvernéra ostrova - Juana Ponce de Leóna. Městu dominuje pevnost San Felipe del Morro z roku 1539. Ta chránila obyvatele před piráty, prý se tu o štěstí pokoušel i slavný Francis Drake. Město nabízí i nevšední kulinářske zážitky. Stánky s výborným jídlem jsou prakticky všude.
Portoriko vám nabízí ideální podmínky pro exotickou dovolenou, oblast je to příliš krásná na to, aby ji lidé z jiných koutů světa nevyhledávali. A že se vám zdá, že je tento ostrov daleko? Daleko od čeho? Z USA pořídíte pětidenní letecký zájezd za pouhých 500 US dolarů. No, nekupte to.
Několik důležitých informací: |
Víza: pro turistické cesty je nutné mít pas platný nejméně 6 měsíců po návratu a americké vízum. Při odletu se platí odletová taxa 5 USD. Jako svobodný přidružený stát k USA zastupuje Portoriko v ČR Velvyslanectví USA - Tržiště 15, Praha 1. Měna: americký dolar, 1 koruna = 21 US dolarů, 1 Koruna (CZK) = 0.0476 US dolaru. Doprava: nejlepší je použít pronajatý automobil, vzdálenosti jsou udávány v kilometrech, ale povolená rychlost v mílích! Dá se jezdit i malými, veřejnými autobusy (minivany zvané publicos), které jsou levné, ale nemají pevný jízdní řád. Počasí: celoročně se pohybují průměrné teploty kolem 28ºC. Pozor na hurikány, které od června do listopadu a pravidelně komplikují život na ostrově. Jídlo: ochutnejte místní specialitu, mofongo. Na rozvařený speciální banán jsou nakrájeny vepřové žaludky (někde i ryba) a vše se náležitě osmaží a okoření. Specialitou je i asopao, kuřecí polévka s rýží. Bacardi rum a proslulé koktejly ( Piña colada) doporučovat nemusíme. Byla by to zbytečnost. Piña colada: zkuste si doma, ale bez náležité karibské atmosféry, to asi nebude ono. Ingredience: Bacardi rum světlý 4 cl, kokosový krém 2 cl, ananasový džus 6 cl. Všechny suroviny společně s drceným ledem rozmixujeme, přelijeme do sklenky a ozdobíme kouskem ananasu a třešničkou. Vývoz: Pozor, z ostrova se nesmí vyvážet ovoce, před odletem vám zrentgenují zavazadla a ovoce zabaví.
|
Foto: Wikipedia, Travelpod, El Muro, Mapy google
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.