Ledovce, sůl a jeskyně: všechno pod Dachsteinem
23.09.2008 07:30 Seriál
Oblast Dachsteinu znají díky snadné dostupnosti desítky tisíc českých turistů: Hoher Dachstein je nejbližším „skoro třítisicovým" alpským vrcholem (2 995 m) a zdejší krajina se vyznačuje neobyčejnou krásou. Ale to by při vší úctě k zápisu na seznam UNESCO nestačilo - takových území se v Alpách najde celá řada.
Jedinečnost Dachsteinské oblasti je v něčem jiném: zdejší horskou krajinu lidé obývají a kultivují již od prehistorických dob, najdou se tu jedny z největších solných dolů na světě a území se dokonce dostalo do učebnic. Zdejší archeologické naleziště totiž dalo jméno celé historické epoše.
Dva a půl kilometru kolmé výšky
Na Dachsteinu převažují vertikální vjemy: scenérie vás nutí zaklánět hlavu při pohledu do výšek nebo si naopak vychutnáváte vpravdě letecké pohledy dolů. Vrchol Hoher Dachstein totiž převyšuje proslulé Hallstattské jezero o téměř 2 500 metrů, a to na vzdálenosti pouhých pár kilometrů. Pokud se budete chtít vydat na túru rovnou z údolí, nechte si na výlet hodně času a dobře rozvrhněte síly. Budete totiž čelit velkému převýšení, místy obtížně schůdnému terénu a pravděpodobně i absolutnímu nedostatku vody po cestě. Místní vápenec ji totiž propustí skoro všechnu do podzemí.
Lanovkou na zážitkovou stezku a vyhlídku Pět prstů
Moderní doba ale oblast Dachsteinu technickými přibližovadly přece jen zpřístupnila a většina návštěvníků toho využívá. Frekventované jsou zejména nedávno modernizované lanovky, které vás vyvezou z obce Obertraun nedaleko Hallstattského jezera až na vrchol Krippensteinu (2 109 m). Tím se bez námahy dostanete na okraj tzv. Dachsteinské plošiny, do méně členitého terénu, kam stékají ledovce od vrcholu Dachsteinu.
Okolí Krippensteinu je ale tak trochu instantní turistika: za pěkného počasí se zdejšími famózními výhledy chtějí pokochat tisíce lidí, na vrcholu stojí hotel a cestičky v okolí jsou upravené. Velmi umělý je i nejnovější turistický magnet, totiž vyhlídka 5fingers (Pět prstů). Pět plošin v podobě roztažené ruky je tu „vytaženo" nad 400 metrů hlubokou propast.
Kulturní krajina oblasti Hallstatt-Dachstein |
Zápis na seznam UNESCO: 1997 Hlavní důvod ochrany: harmonická horská krajina s výraznými stopami dlouhodobé lidské aktivity. Doprava: Autem přes Linz a Gmunden do Hallstattu je to z Prahy asi 360 kilometrů. Jezdí sem i vlak (zastávky Hallstatt, Obertraun). Čas na prohlídku: dva až tři dny. Další památky UNESCO v oblasti: historické centrum Salzburku. |
Cestou od lanovky k solnému dolu projdete světově proslulým pohřebištěm z období mezi 8. a 4. století před Kristem. Na první hroby tu náhodou narazili v roce 1846 a postupně byly odkryty tak významné pozůstatky, že daly jméno celému historickému období - době halštatsko-laténské.
Po ledovci na vrchol
Pravověrné vysokohorské turisty však přitahuje hlavně vrchol Dachsteinu. Túra to není extrémně obtížná, ale dosti dlouhá a každopádně musíte absolvovat část cesty po ledovci. Nutná je znalost pohybu ve vysokohorském terénu a také dobré počasí.
Nejobvyklejší trasa vede od Gosauských jezer (920 m), kam se dá dojet autem, nejprve k chatě Adamekhütte (2 200 m). Druhý den půjdete dlouho po ledovci až k úpatí skalní pyramidy a posledních několik set metrů k vrcholovému kříži absolvujete po strmé skalní stezce zajištěné řetězy.
Jinou variantou je výstup na Dachstein z Krippensteinu přes chatu Simonyhütte (2 200 m) a pak po Hallstattském ledovci. Třetí, opticky nejsnazší trasa pak vede na vrchol z jižní strany, kde můžete vyjet lanovkou až do výšky 2 680 metrů. Tato výstupová varianta je sice nejkratší, ale také technicky nejobtížnější a bez znalosti pohybu na zajištěných cestách a příslušného vybavení ji nelze doporučit.
Když je špatné počasí....
... tak je nejlépe se před deštěm ukrýt. Kam? V dachsteinské oblasti určitě do zdejších proslulých jeskyní. Přístupné jsou tři a každá nabízí jiný zážitek. Obří ledová jeskyně (Rieseneishöhle) je unikátní velkým množstvím ledu, který navíc i v období klimatických změn (zatím) stále přibývá. Největší ledová homole měří skoro deset metrů a místy půjdete po ledu až 25 metrů silném. I v létě se připravte na teplotu kolem nuly a taky na zdolání více než pěti set schodů. V blízkosti ledové jeskyně se nachází Mamutí jeskyně (Mammuthöhle), nazvaná nikoli podle mamutů-zvířat, ale podle kolosálních rozměrů zdejších podzemních prostor.
Do Obří ledové i Mamutí jeskyně musíte dosti vysoko do hor, obě se nacházejí asi deset minut chůze od mezistanice lanovky na Krippenstein. Oproti tomu třetí dachsteinská jeskyně, Koppenbrüllerhöhle, leží v úrovni údolního dna řeky Traun. Jako jedinou jí dosud přirozeně protéká voda, která se při dešti umí pořádně rozdivočit a stoupnout o několik metrů během chvilky. Pak vám nezbývá nic jiného než věřit zdejším průvodcům, že stezky, po kterých jdete, jsou proti povodním opravdu, ale opravdu zabezpečené...
Foto: Vít Štěpánek a archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.