Mráz slibuje bruslařům led. Jaká síla je bezpečná?
07.01.2010 10:00 Původní zpráva
Přituhuje. Lipno hlásí 16 centimetrů ledu. Ledová vrstva slibně tuhne i na mnoha dalších místech v zemi. Co by ale měli bruslaři vědět, než se rozjedou po zamrzlých plochách? Jaká síla ledu je bezpečná? Jaká vrstva ledu unese husitu v plné zbroji i s koněm?
Nechoď, Vašku, s pány na led. A nechoď na něj, dokud není nejméně deset centimetrů tlustý. Raději ale ještě více. Mrazivé počasí hraje do not bruslařům, ti by však měli zrádnou ledovou plochu nejprve prozkoumat.
Názory na to, jaká „tloušťka" ledu je bezpečná, se různí, často se setkávají zhruba na deseti centimetrech, jindy ale znějí doporučení na patnáct, dvacet nebo třeba i pětadvacet centimetrů. "Jak se říkalo už za husitů: deset centimetrů ledu unese vojáka v plné zbroji i s koněm," směje se Jan Staněk, který se už třetím rokem stará o ledovou dráhu na Lipně, kde chystají na víkend oficiální zahájení bruslení.
ČTĚTE TAKÉ: Led na Lipně má 15 centimetrů, bruslit se začne o víkendu
Nejlepší je "sakra mráz"
Obecně je méně riskantní bruslení na rybnících a jiných stojatých vodách. Aby totiž dostatečně zamrzla řeka, to už musí být sakra mráz, říká hydrolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Miroslav Šobr. „Sakra mráz" znamená, že by v noci mělo být dlouhodoběji nejméně minus deset stupňů. Většina řek v běžné české zimě ani nezamrzá. „Řeky jsou zrádné, co u kraje vypadá jako silný led, může uprostřed nepříjemně překvapit," zdůrazňuje Šobr. Když už na řeku, tak tam, kde proudí nejpomaleji. Třeba nad jez.
Právě nad jezem na Labi v Čelákovicích minulou zimu bruslil Jan Marek s kamarády. „Hodně a dlouho tehdy mrzlo, takže i Labe zamrzlo dostatečně. Dalo se jet krásně šest kilometrů proti proudu až k jezu v Přerově nad Labem," vzpomíná.
Na brusle se sekerou
Jak bruslař Marek pozná, že je tloušťka ledu bezpečná? „Vezmu větší kámen a pořádně jím praštím o led, v těch prasklinách je pak vidět, jak silný je. Když je to kolem deseti centimetrů, tak je to akorát," dodává. Někteří záchranáři a policisté jsou s ohledem na pravidelně se opakující zimní tragédie opatrnější a za bezpečný označují led silný dvacet centimetrů.
Policisté z ústecké poříční policie začali nyní podle ČTK měřit sílu ledu na zamrzlých rybnících a nádržíh, které lidé využívají k bruslení. Výsledky slibují zveřejňovat na policejních stránkách kraje. Podle doporučení vodních záchranářů je přitom bezpečná síla ledu pětadvacet centimetrů, napsala včera agentura.
Hydrolog Šobr má na zkoušení ledu také svoji metodu. Sekeru. „Když natáhnete ruce se sekerou vodorovně před sebe a pak ji pustíte samovolně k zemi a ona led neprorazí, tak má víc než pět centimetrů, a to už člověka udrží. Ale pozor, je rozdíl, když v tom místě bruslí jediný člověk, nebo tam partička hraje hokej, to vyžaduje silnější led."
Mnohem jistější než řeky jsou přehrady nebo již zmiňované rybníky, ale i tady je nutná opatrnost: „Místy mohou být v rybnících teplé spodní proudy, které mají až osm stupňů. Radím nejprve plochu opatrně prozkoumat, než se po ní bruslař rozjede," varuje hydrolog.
Foto: Profimedia, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.