Nevšední prohlídka
Muzeum arkádových videoher nabízí i desítky let staré klasiky
26.08.2013 12:30 Původní zpráva
Počítačové hry a jejich technologie postupují nezadržitelně vpřed. Jestli však někomu chybí staré časy, může navštívit muzeum arkádových videoher, které se rozhodlo vydat přesně opačným směrem a schraňuje všechny legendární videohry od 70. let do přelomu tisíciletí.
Zrod arkádových her, tedy her s jednodušším systémem a grafikou, spadá do počátku 70. let 20. století (i když již ve 30. letech mohli v amerických barech návštěvníci hrát mechanickou hru pinball). Rychle se staly velmi populární a na konci 70. let zažívaly svůj zlatý věk. V roce 1978 vyšla přelomová hra Space Invaders, která se stala velkým hitem. Muzeum Aréna u Červeného Újezdu nabízí návštěvníkům možnost vyzkoušet si tuto legendu i spoustu dalších her.
Arkádové herní automaty rychle zaplnily nejen americká nákupní centra, ale i restaurace a staly se takřka nezbytným doplňkem interiéru. Žánry her se různily; od bojových jakými byly například slavné série Street Fighter nebo legendární Mortal Combat přes vesmírné "střílečky" jako již zmiňovaní Space Invaders nebo známý žlutý Pac-Man, až po závodní hry jako například Ridge Racer.
S nástupem výkonnějších domácích počítačů a herních konzolí páté generace v 90. letech začaly arkádové automaty ztrácet na oblibě. Definitivně je dorazila možnost hrát hry přes internet a i když se automaty stále objevují v rodinných a zábavních centrech, již dávno ztratily svoji slávu. Asi nikoho mnoho nepřekvapí, že svůj lesk si uchovaly nejvíce v Japonsku, kde představují největší část herního trhu.
Nostalgické hraní
Muzeum arkádových videoher Aréna u Červeného Újezdu nedaleko Prahy.nabízí návštěvníkům možnost si zahrát ty nejslavnější videohry. Mezi 130 automaty nechybí ani přes třicet let staří veteráni. Nejstarší hratelnou hrou je Challenge z roku 1974, zatímco nejmladší je Dance Dance Revolution Extreme z roku 2001.
Muzeum zahájilo činnost v roce 2011, zrodilo se z dlouhodobého zájmu jeho zakladatele a provozovatele Jana Orna o počítače, videohry a arkádové automaty, který nejprve kupoval stroje pro vlastní využití, a když jich postupem času nashromáždil více, viděl jejich smysluplné využití právě v takovém projektu.
"Zaměřili jsme se hlavně na návštěvníky kolem 30 let, kteří měli možnost si dřív arkádové videohry zahrát a teď jim tahle možnost chybí. Co nás překvapilo je, že velkou část návštěvníků tvoří ženy. Například přijedou tři slečny bez kluků a celé odpoledne hrají." řekl Orna on-line deníku TÝDEN.CZ s tím, že návštěvnost muzea se postupně zvyšuje. Loni jej navštívilo kolem čtyř tisíc návštěvníků a letos by jejich počet mohl stoupnout na sedm tisíc.
Celodenní vstupné do muzea stojí pro dospělého 150 korun, děti 80 korun. Muzeum není otevřeno pravidelně; některé dny jsou vyhrazeny pro herní turnaje a soukromé akce, které je možné si zarezervovat. Aktuální otvírací dobu a úplný soupis her najdete na www.arcadehry.cz/museum.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.