Ten hrad si vybral turisticky špatné místo. I když z něj dnes zbylo pouze torzo, je stále patrné, že se jednalo o hrad výjimečný. Kdyby takováto zřícenina stála na zalesněném vršku nad zurčícím potokem na trase naučné stezky, byla by bezesporu oblíbeným a všeobecně známým výletním místem. Stojí však v těsné blízkosti Prahy a ještě těsnější blízkosti její průmyslové zóny, u frekventované ulice a nad obyčejným rybníkem uprostřed města Říčany.
Domy z hradního kamene
Bude-li někdo s geometrickou přesností tvrdit, že prostředek Říčan je trochu jinde, dá se namítnout: „kdo ví, kde ten hrad vlastně stojí". Svým způsobem všude ve starých Říčanech, protože po delší dobu bylo kamene z jeho zdiva využíváno pro stavby a úpravy obydlí ve městě. To byl ostatně osud většiny hradních zřícenin stojících v těsné blízkosti zástavby. Kámen se nelámal pouze ze zdí, ale přímo i ze skály, na níž hrad stojí; lom, který zde byl založen, poškodil zejména jihozápadní část areálu.
Stavebníkem hradu byl ve 2. polovině 13. století Ondřej z Všechrom, významný šlechtic na dvoře krále Přemysla II. Otakara. On i jeho potomci se po svém novém velkolepém sídle začali i psát jako „páni z Říčan" a pod tímto názvem jsou i známi v české historii.
Do hradu z náměstí
V roce 1420, tedy těsně na počátku husitských válek, byl hrad dobyt pražskými a táborskými vojsky a v rukou pražských měst zůstal (jako důležitý obranný bod pod Prahou) i později. Od poloviny 15. století však jeho význam klesal. Přešel ještě do majetku pánů Tčků z Lípy, ale to už zcela ztratil význam, a po roce 1516 zpustl. Během 18. a zejména 19. století byl pohlcen rozrůstajícím se městečkem, které prorostlo až do jeho areálu. Sepětí s městečkem, dnes městem Říčany bylo ostatně od počátku těsné - vždyť do hradu mohlo vcházet přímo z náměstí.
O dobytí hradu
Diviš z Říčan se na začátku husitských válek aktivně podílel na pronásledování kališníků, a protože jeho hrad navíc ležel ve strategické poloze u Prahy, byl v polovině listopadu 1420 obležen táborskými vojsky, k nimž se o něco později přidali i pražané. Dne 4. prosince Diviš kapituloval, ale podmínky kapitulace dojednal jen s mírnějšími pražany. Tábirité se proto necítili podmínkami vázáni a napadli posádku, která opouštěla hrad. Obrali ji o cennosti a devět zajatých katolických kněží bylo na příkaz Jana Žižky upáleno. Diviše věznili pražané na Staroměstské radnici, později však byl propuštěn.
Co zbylo
Hrad Říčany odborníci považují za jednu z nejnáročnějších realizací šlechtických hradů doby posledních Přemyslovců, typologicky se blížící hradům královským.
Z rozlehlého hradního areálu však zbylo málo. Jako dominanta se tyčí dvě na sebe kolmé stěny dvoupatrového paláce s torzy gotických oblouků (část kleneb se bohužel v roce 1991 zřítila) a profilací oken. Na bývalém hradním nádvoří se zachovala studna a v její blízkosti další torza zdiva - nároží původního obytného donjonu.
Foto: Pavel a Vladislav Dudákovi