Hradní areál
Na Příbramsku vzniká Království růže, památník Vítka z Prčice
03.11.2018 19:00
V Sedlci-Prčici na Příbramsku vzniká již několik let památník rodu Vítka z Prčice Království růže. Do budoucna by zde měl být ucelený hradní areál, ve kterém budou moci lidé navštívit například kopii kostela nebo paláce velmože z doby Vítka z Prčice. Průběžně se již léta staví Nový hrad Vítka z Prčice. Již nyní mohou návštěvníci vidět například expozici v muzeu, řekl provozovatel a majitel památníku Petr Kroužil.
V areálu je už funkční například pivovar a restaurace, která je věnována památce několika rozrodů potomků Vítka z Prčice. Hned vedle restaurace je muzeum, které je věnováno množství informací z českých dějin, v nichž jako první rod po boku českých králů stáli potomci Vítka I. z Prčice. Lidé uvidí, jak začínal, pokračoval a vymřel jeden z nejslavnějších českých a středoevropských šlechtických rodů. Návštěvníci v muzeu uvidí také souhrn obrazů potomků Vítka z Prčice včetně slavného obrazu Dělení růží před Krumlovem a Prčicí, pečetě nebo vykopávky.
Myšlenku na vznik památníku dostal Kroužil před 18 lety, historie ho fascinovala už od dětství. Řekl, že chtěl v lidech vzbudit hrdost vůči svému národu a zároveň důstojně uctít památku rodu Vítkovců.
Celý areál památníku se buduje po jednotlivých etapách. "Příští rok se bude pokračovat ve freskách a obrazech, bude se dělat na paláci a kostele, pomaličku bude vznikat celé podhradí," řekl Kroužil. Pro své muzeum nechává malovat obrazy zobrazující různé historické situace související s rodem, má jich šest, v plánu jich je zhruba třicet. Nyní je v plánu také tvorba obrazu s mapou, která ukazuje tehdejší mohutnost středověkých Čech a také obraz Judity Durynské, která byla za života Vítka z Prčice od roku 1158 druhou českou královnou.
Pivovar i restauraci se snaží Kroužil provozovat tak, aby odpovídaly myšlence celého památníku. Pivní nabídka mapuje rod Vítkovců, pivovar proto vaří hlavně piva česká, bavorská, rakouská, nakouřená, pšeničná a žitná. "Za Vítkovců bylo pivo nejoblíbenějším, také nejdostupnějším nápojem a skoro každý vítkovský hrad měl svůj pivovar," řekl Kroužil.
Jídla jsou sestavována tak, aby svou pestrostí, bohatostí, kvalitou a množstvím připomínaly vítkovský stůl. Interiér restaurace je vybavený replikami románského nábytku. K vidění jsou ukázky z historie pivovarnictví, vinařství a stravování za Vítkovců.
V areálu vzniká také kopie podhradí, kde lidé do budoucna uvidí například modely hradů a hradišť, rybníky, domky chudiny, dobývací a stavební stroje nebo zvířata, hlavně hospodářská.
Vítkovci, někdy označovaní jako páni z Růže, patřili k nejsilnějším domácím rodům. Za zakladatele Vítkovců je považován Vítek I. z Prčice, ale přirozeně je rod mnohem starší. Jejich jméno se odvozuje od českého šlechtice Vítka z Prčice, který byl mezi lety 1169 a 1176 českým královským stolníkem a objevoval se na významných postech v družině Přemyslovců. Vítek před svou smrtí rozdělil majetek mezi své čtyři syny, vznikly tak hlavní rodové větvě pánů z Hradce, z Krumlova, z Rožmberka, z Landštejna a Třeboně a vedle nich další vedlejší větve.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.