Nový památkový zákon může památkám uškodit
16.12.2008 17:30 Původní zpráva
Začátek konce prý může pro devět z deseti památek znamenat přijetí nového památkového zákona. Jeho návrh ignoruje odborníky: o osudu památek mají rozhodovat výlučně úředníci. Zastavte jeho další projednávání a konečně vytvořte předpis, který jedinečný český památkový fond ochrání, ne ohrozí, požadují po vládě a parlamentu odborníci ze 17 institucí v Memorandu, zveřejněném v úterý.
Skrytá hrozba mezi řádky. Tak čtou návrh nového památkového zákona signatáři Memoranda "Za ochranu památek". Bojí se zejména chystané přeregistrace památek do nového ministerského seznamu a konce profesionálního dohledu nad památkami.
Momentálně platí (několikrát novelizovaný) zákon z roku 1987, který obsahuje často kritizovanou dvojkolejnost - odborné stanovisko vydává Národní památkový ústav, zatímco správní řízení, a tím i praktické rozhodování vede památkový odbor příslušného města. To, že "celostátní" památkáři mají příliš slabé postavení, kritizovalo na jaře dokonce UNESCO. Česku doporučilo zvýšit jejich pravomoci. Nový zákon by naopak jejich roli zlikvidoval úplně.
ČTĚTE TAKÉ: Když chybí uživatel, památky jsou na odpis. A ke koupi
V rámci "zjednodušení administrativy" chce ministr Jehlička vyloučit veškerý odborný dohled z rozhodovacího procesu. Osud památky by pak určovali pouze místní úředníci. Odborníci upozorňují na to, že i kdyby měli kvalitní odborné vzdělání, může na ně být vyvíjen nepoměrně větší tlak politický nebo ze strany developerských firem. "Nový zákon nahrazuje dualismus volnou úvahou úředníka," je přesvědčen Josef Štulc, prezident české sekce Mezinárodní rady památek a sídel.
Proti návrhu se v připomínkovém řízení postavily odborné instituce. "O to větší bylo naše překvapení, že ... fundované námitky oponentů byly ze strany Ministerstva kultury buď zcela ignorovány, nebo přezíravě zlehčeny," stojí v Memorandu.
Za ochranu památek signatáři Memoranda Klub za starou Prahu, Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče, Sdružení pro stavebně historický výzkum, Uměleckohistorická společnost v českých zemích, Český národní komitét ICOMOS, Památkářská obec českokrumlovská, Národní památkový ústav, Ústav památkové péče a renovací ČVUT, restaurátorské školy AVU, Archeologický ústav AVU, Česká komora architektů, sedm děkanů českých filozofických fakult, Sdružení pro ochranu památek Arte-Fakt, Buštěhrad sobě, Sdružení profesionálních výtvarníků památkové péče, Ústav dějin umění AV ČR, Společnost časopisu Ateliér, Výzkumné centrum průmyslového dědictví ČVUT, Společnost přátel starožitností |
Ministerstvo: "Máme příliš mnoho památek. Pojďme škrtat."
Další věc, se kterou profesionálové důrazně nesouhlasí, je snížení počtu památkově chráněných objektů. Do patnácti let se totiž má přepsat celý seznam, na němž je asi 42 tisíc nemovitých a 900 tisíc movitých památek (jako jsou například umělecké sbírky na zámcích a hradech). Ta památka, jejíž registrační proces neproběhne včas, ze seznamu památkově chráněných objektů vypadne. To má hrozit až desetině všech objektů. Proč? Jednoduše proto, že administrativně není možné takovou "nálož" zvládnout ani za 15 let (původní návrh hovořil dokonce o deseti letech.) Mimoto vůbec není jasné, kdo a podle jakých měřítek by o nové registraci rozhodoval. Odborníci ale především pochybují o smyslu nového seznamu, když ten starý funguje.
ČTĚTE TAKÉ: Vede ze zbořené čekárny na Vyšehradě tunel?
"Přeregistrace nápadně připomíná takzvanou kategorizaci památek za minulého režimu. Došlo k tomu, že si někdo myslí, že máme příliš mnoho památek a málo peněz na jejich údržbu. To je ale mýtus - například v sousedním Bavorsku je památek mnohem víc," upozornil Václav Girsa z Ústavu památkové péče a renovací. "Památky mají ale přece také mimořádnou ekonomickou hodnotu a potenciál," říká v narážce na turisty, které do Česka táhne právě mimořádné historické bohatství.
Návrh zákona je nyní na legislativní radě vlády. Ministr kultury Václav Jehlička by ho chtěl po schválení vládou předložit parlamentu do konce března.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.