Prázdninová destinace
Obyvatelé Palmy de Mallorca: Turisté, jeďte domů
12.06.2016 15:00
Na fasádách velkých starých domů v Palmě de Mallorca, přístavu, kam ročně zavítají miliony zahraničních turistů, se objevil nový druh graffiti: "Turisté, jeďte domů". I když zatím takto protestuje pouze menšina místních, nápisy ukazují na napětí v Palmě i jinde ve Španělsku kvůli rostoucímu počtu návštěvníků z ciziny. Ti jsou sice přínosem pro ekonomiku, ale na druhou stranu také narušují život místních a zatěžují služby, od dopravy až po zdroje vody.
Turistický ruch se na růstu ekonomiky podílí asi 12 procenty a pracuje v něm 16 procent obyvatel. Španělsko si tedy těžko může dovolit větší protesty.
Do země, která je už dlouho populární prázdninovou destinací, teď směřuje rekordní počet návštěvníků, již kvůli bezpečnostním obavám zavrhli především Tunisko, Egypt a Turecko. To Španělsku umožnilo zotavit se z hospodářské recese a snížit vysokou nezaměstnanost. Pro mnoho Španělů má však nárůst počtu turistů stinné stránky.
"Chtějí z nás mít zábavní park, jako kdyby to bylo místo, kde nikdo nežije," říká Luis Clar, předseda jednoho sdružení ve čtvrti, kde jsou hlavní památky Palmy de Mallorca. Zdejší městská rada nedávno zakázala parkování poblíž pískovcové katedrály. Auta stojící na esplanádě na straně u moře prý kazila pohled na památku. Tento krok však podle Clara donutil místní obyvatele, aby parkovali daleko nebo trávili dlouhé hodiny hledáním parkovacího místa. Většina uliček je tam navíc úzkých a zaplněných turisty. Jeden pár se kvůli tomu dokonce odstěhoval, poznamenal Clar.
Na Baleárách je na turistickém ruchu závislá skoro třetina pracovních míst. Turistika se na výkonu ekonomiky podílí asi z poloviny, přesto se mezi místními kvůli turistickému boomu šíří nespokojenost. Na Ibize, která často bojuje se suchem, stačí zásoby vody jen tak tak a na venkovské Menorce sílí obavy, že její přírodní krásy budou zničeny.
Jeden den loni v srpnu se obyvatelstvo Baleár téměř zdvojnásobilo a dosáhlo rekordních dvou milionů. Zvýšil se především počet návštěvníků z Británie, letní all inclusive pobyty se rychle vyprodávají.
Obyvatelé Palmy de Mallorca vědí, že jsou dny, kdy je lépe se centru města vyhnout, zejména když do přístavu dorazí výletní lodě s tisíci pasažéry. Někteří místní se obávají, že se kvůli turistice promění celé čtvrti. Protesty proti turistům vypukly už před dvěma lety v Barceloně, kde si lidé bydlící u moře stěžovali na nárůst počtu opilých návštěvníků a vandalismus.
Podle sezonního zaměstnance knihkupectví v Palmě Gaspara Alomara je nedávná záplava protituristických nápisů dobrá alespoň k podnícení debaty o tom, zda je tak vysoký počet přijíždějících turistů vůbec žádoucí. "Máme jen omezené kapacity, takže je logické, že by měl být pro příchozí stanoven nějaký limit," podotýká Alomar. "Jestliže postavíme celou naši ekonomiku na turistice, tak pokud se tento trend změní, nebudeme mít nic. Není to dlouhodobě udržitelné," uzavírá Alomar.
Místní úřady už v tomto směru podnikly určité kroky. Na nejmenším baleárském ostrově Formentera se příští rok budou platit poplatky za auta vjíždějící do oblasti a úřady také zvažují, že omezí ubytování pro turisty.
Od července zavede levicová vláda Baleárských ostrovů turistický poplatek až dvě eura (54 korun) za noc. To však vzbudilo protesty cestovních kanceláří i hoteliérů. Výnosy z této daně by měly sloužit na projekty k ochraně životního prostředí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.