Kolem světa
Odkaz Zikmunda a Hanzelky pokračuje díky nové expedici
01.09.2018 18:05
Dva dobrodruzi z Plzně, kteří po vzoru Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda cestují po celém světě, zahájili putování po Japonsku. Na expedici, během které mají v plánu projet 32 zemí, vyrazili Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek letos v dubnu. Česká ambasáda v Tokiu uspořádala s cestovateli po jejich příjezdu do Japonska besedu pro veřejnost. Zástupce velvyslance Milan Slanec ocenil jejich zájem o odkaz Hanzelky a Zikmunda.
"Je zřejmé, že odkaz dvou nejznámějších českých cestovatelů je stále živý a že dokáže zaujmout i dnešní mladou generaci. Je dobré si čas od času připomenout, že ne vždy bylo cestování tak jednoduché a samozřejmé jako dnes. Na to bychom neměli zapomínat," uvedl český diplomat.
Během besedy cestovatelé ukázali fotografie z cest, které kopírují trasy expedic Hanzelky a Zikmunda z let 1959 - 1964. Svoje snímky srovnávají s fotografiemi stejných míst, které pořídili Hanzelka a Zikmund před více než 50 lety.
"Projekt Zikmund100 vznikl jako nápad dvou kluků, jak vyjádřit úctu cestovatelským vzorům několika generaci, podívat se do světa, přivést kus světa domů a ukázat ho i těm, kteří takové možnosti nemají," popsal Socha záměr dobrodruhů.
Na projektu spolupracuje Národní technické muzeum v Praze, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně i Jiří Zikmund osobně. "Pan Zikmund nám pomohl vybrat 162 fotografií, které poslouží jako vodítko pro zdokumentování retrospektiv. Výsledkem budou kontrastní obrazy předem vybraných kompozic s odstupem 54 let vývoje, dynamického rozvoje společnosti a geografických vlivů," uvádí cestovatelé na webových stránkách projektu.
Cestovatelské legendy Hanzelka a Zikmund zaujaly již první expedicí po Africe a Latinské Americe v Tatře 87. Podruhé vyrazily dvěma upravenými Tatrami 805 právě do Asie, Austrálie a Oceánie. V Japonsku výprava během několika měsíců roku 1963 projela všechny čtyři ostrovy - Honšú, Šikoku, Kjúšú i Hokkaidó, poznala tak jeho moderní i tradiční tvář.
Pro vedení Akademie věd a Komunistickou stranu Československa vznikla po návratu z Japonska tzv. Zvláštní zpráva číslo 3, ve které Hanzelka a Zikmund popisují japonskou ekonomiku a analyzují předpoklady jejího rychlého růstu. Část zprávy byla publikována v jediném rozhovoru o Japonsku v roce 1964 v týdeníku Kulturní tvorba a vzbudila velký ohlas. Po roce 1968 bylo jejich publikování zakázáno a poznámky z Japonska nebyly nikdy zpracovány do reportáží ani knih.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.