Nový Jičín: město s dvojnásobnou "konečnou"
18.05.2009 06:00 Původní zpráva
Toto okresní moravské město leží sice ve vnitrozemí a v hustě osídlené oblasti, ale vlakem jej skrz naskrz neprojedete, i když do něj vedou ze severu a z jihu dvě železnice. Obě totiž mají v centru města svou konečnou.
První trať vede ze stanice Nový Jičín-město do Suchdola nad Odrou (s napojením na trať Německo - Plzeň - Praha - Olomouc - Ostrava - Polsko a Slovensko). A druhá trať vede ze stanice Nový Jičín-horní nádraží do stanice Hostašovice (s napojením na trať Ostrava - Valašské Meziříčí - Kroměříž - Brno). Obě nádraží stojí od sebe pouhých 900 metrů.
Železnice pod stromeček
Původně ovšem mělo být všechno jinak a otcové města měli velké plány. Nový Jičín měl totiž ležet na trati významné Moravskoslezské ústřední dráhy, která měla vést z Opavy až do Trenčína. Stavba byla dokonce již zahájena, ale všechno dopadlo jinak. V květnu 1873 nastal burzovní krach a následná krize a z plánované velkolepé trati zůstala pouze torza.
Přesto se město nevzdalo, a tak zorganizovalo stavbu skromnější železnice „Suchdol nad Odrou - Nový Jičín". Ta byla uvedena do provozu dne 20. prosince 1880.
Severní dráha se mstí
Společnost Severní dráhy císaře Ferdinanda byla velevýznamná. Vznikla již v roce 1836 a postupně realizovala železniční spojení Vídně s Brnem, Olomoucí, Lipníkem a další. Stát však zejména později při udělování koncesí podmiňoval výhodné zakázky stavby hlavních tratí i koncesemi finančně mnohem méně zajímavými - zakázkami na stavbu tratí lokálních.
Jednou z takových „povinných" zakázek byla i desetikilometrová trať z Hostašovic do Nového Jičína. Společnost kvůli stavebně nenáročným deseti kilometrům státu neodporovala, trať „poslušně" realizovala a otevřela k provozu dne 1. června 1889. Ale k nemilému překvapení všech ji nenapojila na dosavadní novojičínské nádraží, ale zakončila oněch 900 metrů před ním v chudě vybaveném vlastním nádraží, které spíše připomínalo zastávku. I když se to novojičínským vůbec nelíbilo, obě trati dodnes nejsou propojeny.
Nejen dvě nádraží, ale hlavně krásné město
Tři tipy, na co v Novém Jičíně nezapomenout: |
1. Masarykovo náměstí s památnými domy, kašnou a morovým sloupem. 2. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, půvabné kostelní náměstí a rohová bašta. 3. Žerotínský zámek - Muzeum Novojičínska (mj. rozsáhlá expozice o zdejším kloboučnictví „Nechte na hlavě" a s výstavou (do 28. června) „Klobouk dolů - klobouky a pokrývky hlavy slavných osobností"). |
Zkrátka, projet městem vlakem skrz naskrz nelze. Ale projít křížem krážem zdejší městskou památkovou rezervaci ano. A bude to pěkná procházka.
Foto: www.novy.jicin.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.