Inaugurace kanálu
Panamský průplav čeká slavnostní otevření proplutím první lodi
27.03.2016 10:46
První loď propluje rozšířeným Panamským průplavem 26. června. Slavnostně tak otevře jeho novou část, která se začala stavět v roce 2007. Oznámily to tento týden panamské úřady. Podle nich na inauguraci kanálu, kterým nyní proudí asi šest procent světového obchodu, bude pozvána sedmdesátka státníků, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy či čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
"Po provedení kritických zkoušek minulý víkend jsme došli k závěru, že datum inaugurace bude 26. června tohoto roku," oznámil šéf státního Úřadu pro Panamský průplav (ACP) Jorge Quijano za přítomnosti prezidenta země Juana Carlose Varely.
Zatím není jisté, čí loď bude tou historickou, která jako první v neděli 26. června ráno zamíří do průplavu z Atlantiku a odpoledne vypluje do Pacifiku. "Myslím, že by se mohlo losovat mezi největšími klienty, kdo bude mít tu čest být první," řekl ministr pro záležitosti průplavu Roberto Roy. Další možností je aukce.
Mezi desítkami pozvaných státníků je i španělský král Felipe VI. nebo bývalý americký prezident Jimmy Carter, který v roce 1977 podepsal smlouvu o navrácení správy průplavu pod plnou kontrolu Panamy od 31. prosince 1999. Panamský průplav postavily v letech 1904-1914 Spojené státy, které ho pak provozovaly a platily Panamě roční poplatek.
Současná modernizace kanálu má až zdvojnásobit jeho kapacitu. Nyní Panamským průplavem propluje loď o nosnosti nejvýše 79 tisíc tun, nově to má být až 170 tisíc tun. Komory nových zdymadel budou dlouhé 427 metrů, široké 55 metrů a hluboké 18 metrů, takže proplují i největší plavidla - takzvané post-panamax lodě, které pojmou až 14 tisíc kontejnerů. Nyní je ročně přes Panamský průplav přepraveno asi 310 milionů tun nákladu, nově počítá provozovatel kanálu až s dvojnásobným objemem.
Rozšíření Panamského průplavu, které celkově vyšlo podle jeho provozovatele na 5,25 miliardy dolarů (asi 131 miliard Kč), mimo jiné zlevní dopravu asijského zboží na východ USA a poskytne Číně lepší přístup k latinskoamerické ropě i dalšímu zboží. Velké lodě už totiž nebudou muset obeplouvat jižní Ameriku kolem Hornova mysu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.