Česká metropole
Praha je stále mezi nejpodivuhodnějšími městy světa
02.07.2014 14:37 Původní zpráva
Jenom pět dní zbývá do uzávěrky hlasování o sedmi nejpodivuhodnějších městech světa. Z původních 1200 měst přihlášených v roce 2012 jich zbylo po předchozích hlasovacích kolech osmadvacet a mezi nimi je stále Praha.
Současná skupina, v níž jsou třeba Benátky, New York, Šanghaj nebo Kapské Město, 7. července zeštíhlí na 21 uchazečů, po říjnovém hlasování jich zbude 14 a 7. prosince bude vyhlášeno sedm vítězů. Jde už o třetí celosvětové hlasování organizované nadací New7Wonders. Před sedmi lety se v rámci tohoto projektu rozhodlo o sedmi divech světa, roku 2011 pak o sedmi přírodních divech. Nyní došlo na města.
Nadace New7Wonders, kterou založil švýcarsko-kanadský filmař a cestovatel Bernard Weber, chce rozvinout debatu o urbanistickém plánování, řízení měst, cestovním ruchu a architektuře. Poprvé v dějinách lidstva žije většina světové populace ve městech a vypsaná soutěž má lidem umožnit rozhodnout, která jsou ta nejlepší. Ve hře jsou stále města jako Jeruzalém, Atény, Kjóto, Londýn, Bombaj, Dubaj, Soul či Sao Paulo.
Od letošního června se může hlasovat také telefonicky na jedno ze šesti mezinárodních telefonních čísel. Ozve se krátké oznámení a volající pak sdělí kód vybraného města. Řazena jsou abecedně, takže na Prahu připadlo číslo 21. Kdo se chce dobrat k rozhodnutí svědomitě a neumí se rozhodnout, může se obrátit na sedm odborníků vedených Španělem Federikem Mayorem, který stál 12 let v čele UNESCO.
V panelu jsou dále britská architekta iráckého původu Zaha Hadidová, která před deseti lety jako první žena získala prestižní Pritzkerovu cenu. Poradit může rovněž nizozemský architekt Winy Maas, který je specialistou na urbanismus, nezávislý britský poradce Simon Anholt, zakladatel celého projektu Bernard Weber nebo třeba Keňan Kennedy Odede, který vyrůstal ve slumu u Nairobi a zabývá se řešením bydlení pro chudé. Sedmým z panelu odborníků je indický ekonom Amitabh Kundu. Kontakty na tyto experty je možné získat na webové stránce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.