Symboly ve světě
Talisman štěstí? Mávající kočka, slon či lískové oříšky
06.02.2016 15:30
Po celém světě mají lidé nejrůznější talismany pro štěstí, některé z nich překračují hranice a kultury a z jednoho konce zeměkoule se dostaly až na druhý. Argentinský server Infobae přinesl některé nejoblíbenější z nich spolu s vysvětlením jejich historie.
V tisících obchodů světa mají za výlohou mávající kočičku Maneki Neko, která má původ v Japonsku. Podle jedné z tamních legend v 17. století zachránila kočka život bohatému obchodníkovi, který se v bouřce schoval pod strom. Když uviděl před vchodem nedalekého kláštera kočku, která na něj "zamávala", vstal a šel k ní. V tom momentě do stromu udeřil blesk. Za záchranu života pak daroval onomu klášteru peníze.
V mnoha středoevropských zemích je tradičním jídlem při vánoční večeři kapr. Lidé v Polsku či Německu věří, že šupina z této sladkovodní ryby přináší štěstí a peníze, proto si ji dávají do peněženky.
Sochy slonů jsou velmi populárním symbolem síly, moci, stability a moudrosti. Umisťují se před vchody do obchodů či domů, aby odvrátily špatné síly. Obzvlášť oblíbené jsou v Indii, odkud se tato tradice odvozuje podle hinduistického boha Ganéši. Ten je zobrazován s lidským tělem a sloní hlavou, je patronem věd a umění a bohem moudrosti.
Toritos de Pucará jsou sošky býků, které se původně používaly k vymezení teritoria pro skot, aby měl klid na rozmnožování. Posléze se z nich staly amulety, které mají do domácností přinášet ochranu, štěstí a plodnost. Původ mají v Peru a obvykle se používají jako dvojice - jedna symbolizuje pozitivní energii a druhá negativní, tak aby byly síly vyrovnány.
Ruka Fátimy čili Boží ruka je symbol muslimů či sefardských židů, který má chránit před nemocemi a přinášet štěstí. Amulet ve tvaru rozevřené dlaně je oblíbený zejména na Blízkém východě a v severní Africe.
Lapač snů má původ u severoamerických Indiánů. Oblíbeným se stal v 60. letech minulého století, kdy se rozšířil do řady zemí světa. A jak už jeho název napovídá, jeho funkcí je filtrovat sny. Proto se zavěšuje nad postel u hlavy, aby chránil, zejména děti, před nočními můrami. V Guatemale dávají dětem pod polštář malé barevné panenky, které jim rodiče v noci tajně seberou, a děti věří, že s nimi tak zmizely jejich starosti.
Číňané uctívají trojicí hvězdných bohů štěstí - Fu, Lu a Šou, kteří jim mají zajistit štěstí, profesionální úspěch a dlouhověkost. Oblíbeným talismanem po celém světě, v Evropě, Číně, Africe i Americe je králičí packa. Podle historiků sahá původ tohoto amuletu ke starým Keltům, kteří věřili, že zvířata nosí štěstí, obzvlášť když žijí v podzemních norách, kde jsou v přímém spojení s bohy.
V uměleckých dílech ze starého Egypta se často objevuje skarabeus neboli vruboun posvátný, jemuž se také někde říká hovnivál. Dříve se amulet v podobě tohoto brouka dával do hrobek s mrtvými, v jejichž převtělování staří Egypťané věřili. I dnes má skarabeus přinášet ochranu proti nemocem a smrti.
Populární zejména na Balkáně a v Turecku je modré sklíčko s bílým a černým kruhem uprostřed, jemuž se říká nazar či ďáblovo oko. Původ má zřejmě v osmanské říši a dnes je oblíbeným suvenýrem turistů z Turecka. Chránit má před zlými silami.
V Anglii v 11. století nosili u sebe lidé jako talisman lískové oříšky, které je měly ochránit před brutalitou normanských dobyvatelů. Od té doby jsou lískové ořechy považovány za symbol štěstí, prosperity, mládí a moci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.