Krkonoše
Turisté začínají objevovat Janatův mlýn, stojí už 250 let
14.08.2017 14:00
Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších pomalu stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky, patří mezi národní kulturní památky. Jeho majitel Jiří Krch ho s kamarády postupně opravuje. "Myslím, že máme práci ještě na několik let," řekl.
Mlýn stojící nedaleko Jablonce nad Jizerou je jedinečnou ukázkou lidové roubené architektury ze druhé poloviny 18. století. Nejstarší dochovaná část pochází z roku 1767. Mlýn byl původně dvoupodlažní. Rod Janatů, který ho vlastnil po čtyři generace od roku 1841, objekt výrazně rozšířil a přibyla další tři podlaží. Provoz mlýna byl ukončen před 66 lety, úředním výnosem 13. srpna 1951. Podařilo se v něm ale zachovat kompletní technologii, nabízí tak unikátní doklad historie mlynářského řemesla. "Snažíme se to nedělat jako klasické muzeum, ale když návštěvník přijde, aby měl pocit, že tam někomu před hodinou upadla lopata z ruky a že se v mlýně normálně žije," uvedl Krch.
Mlýn vlastní od roku 2006 a s kamarády se snaží jednotlivé části mlýna postupně zprovoznit. Letos se jim například povedlo znovu roztočit mlýnské složení z první poloviny 19. století. Funkční je i historický motor, který sloužil jako pomocný pohon pro mlýn v létě při nedostatku vody. Předchozí majitelé totiž byli velmi pokrokoví. Šestimetrové vodní kolo nahradila Francisova turbína o výkonu deseti koňských sil už v roce 1920. Pomocný dieselový agregát Slavia si pořídili pro období sucha a nutné údržbové práce na náhoně. "V mlýně je i elektroinstalace z roku 1906. Byla jedna z prvních v kraji a stále funguje," potvrdil Krch.
Postupná obnova mlýna umožňuje majiteli a jeho pomocníkům seznámit se se starými řemesly. Od starého řemenáře se třeba učili, jak se sešívají a nastavují řemeny. Jedním z plánů je nyní zprovoznění velké chlebové pece, ve které se peklo pečivo pro domácnosti z celého údolí. Vyhlášené byly svatební koláče. "Jestli budeme zatápět pec, tak budeme muset sehnat někde pekaře, aby nás naučil, jak se zadělává a peče chleba," plánuje majitel.
Mlýn zatím pevnou otevírací dobu nemá, dovnitř se zájemci dostanou po předchozí telefonické domluvě. "Mlýn zatím moc známý není, ale lidí pomalu přibývá," uvedl Krch. Během léta mají podle něj návštěvnost do tisícovky lidí. Zhruba polovina jich přijde při červencovém dřevosochání, které se koná v muzeu a galerii Starý kravín v nedalekém Františkově. Několik akcí se koná ve mlýně i mimo letní sezonu. Letos na jaře tam například zorganizovali zabíjačku a o prvním adventním víkendu plánují pečení vánočních perníčků.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.