Zlatý mok
Za pivní chutí i kulturou. Nejlepší světová pivní města
27.03.2013 09:15
Cestovat můžete za památkami, lenošením, ale třeba i za pivem. Americký cestovatelský server Smartertraveler vybral deset měst, která se mohou chlubit bohatou pivní nabídkou a dlouhou historií.
Denver, Colorado, USA
V Denveru se lehce ztratíte v místním "pivním trojúhelníku", který leží mezi Denverem, Ft. Collins a Boulderem a pro četnost zdejších minipivovarů má přezdívku "Pivní údolí Napa". V říjnu se zde koná Great American Beer Festival, jenž nabízí pivo všech amerických pivovarů v 84 kategoriích. Pokud chcete ozkoušet více podniků, využijte možnost projet si Denver na kole. Pedal Hopper Drive vám společně s 15 dalšími kamarády umožní udělat si tour po místních hospůdkách, přičemž byste neměli minout údajně první pivnici v Coloradu Wynkup Brewing Company - pro Středoevropana překvapivě až z roku 1888.
Mnichov, Německo
Jedete-li do Mnichova za pivem, neměli byste logicky promeškat proslulý Oktoberfest, šestnáctidenní slavnosti piva. Každoročně je tu servírováno na sedm milionů litrů piva a bavorských specialit. Kromě samotných pivních stanů byste jistě měli navštívit i mnichovské pivní zahrádky, třeba Augustiener-Keller Biergarten. A když nestihnete Oktoberfest, místní pivovary provozují po celý rok pivní prohlídky, a tak můžete zkusit třeba Paulaner tour nebo Erdinger tour.
Montreal, Kanada
Na počátku léta se zde každoročně koná festival Mondial de la Bière, kde se prezentují stovky kanadských i mezinárodních piv. Nechybí ani workshopy, semináře a další četný program s pivní tematikou. Na zakousnutí se nabízí francouzsko-kanadské sladkosti a exotické maso. Po celý rok lze pak navštívit četné hospůdky ve městě, zejména pak historicky první podnik Le Cheval Blanc, kde servírují ručně vyráběné pivo.
Amsterdam, Holandsko
Amsterdam je hlavně městem Heinekenu a Amstelu. Právě Heineken nabízí tour, kdy nahlédnete do starých pivovarnických metod. Malý pivovar Brouwerij't IJ nacházející se v bývalém lázeňském domě nedaleko mlýna De Gooyer potom nabízí nefiltrované kvasnicové pivo, které můžete vyzkoušet v méně frekventovaných ochutnávacích místnostech. Amsterdam je dále proslulý tzv. hnědými hospodami (brown bars), které jsou typické šerem, koberci a nezalidněností. Můžete zkusit navštívit třeba Cafe de Wetering nebo Cafe't Smalle, kde vám obsluha nechá klid a soukromí.
Milwaukee, Wisconsin, USA
I zdejší baseballový tým se jmenuje Brewers (Sládci) a není tedy překvapením, že Milwaukee je pivním městem s bohatým dědictvím. Kromě pivovaru molochu MillerCoors byste neměli opominout malé pivovary Sprecher a Lakerfront, kde vám kromě prohlídky nabídnou i pivo a skleničku na památku. Pít pak můžete v Sugar Maple, kde nabízí přes 60 piv k ochutnání, nebo Draft Magazine, kde nabízí rovnou 250 piv, z toho některá velmi vzácná.
Dublin, Irsko
V Dublinu navštivte Guiness Storehouse, jednu z hlavních irských atrakcí, kde se můžete podívat do největší pinty na světě, kde se podíváte, jak jsou přepravovány sudy, a v tamním střešním Gravity Baru ochutnáte pintu pečlivě připraveného piva. Z místních podniků stojí mimo jiných za návštěvu The Porterhouse v Temple Baru, pivnice, kde servírují Plain Porter, zlatou medailí oceněný ležák.
Boston, Massachusetts, USA
Ve zdejším pivovaru Samuel Adams, pojmenovaném po revolucionáři a výrobci sladu, si můžete ochutnat nejrůznější slady. Menší pivovar Harpoon rovněž pořádá ochutnávky a prohlídky a také pořádá každoroční festival Harpoon Octoberfest, oslavující především pivo a hudbu. Napít se můžete v Deep Ellum nebo Sunste Grill & Tap, přičemž v obou nabízí dlouhé seznamy piv. Boston Beer Works nabízí sezónní výběr domácích piv.
Portland, Oregon
V Portlandu, specifickém bohatou pivní kulturou, sídlí nespočet místních výrobců, z nichž jistě stojí za návštěvu pivovar Brewvana, kde můžete zkusit spárovat oběd s pivem. V Portlandu se rovněž koná mnoho festivalů, například Feast Portland, Oregon Brewers Festival nebo Portland International Beer Festival. Z místních hospůdek pak ochutnejte pivo v Rogue Distillery & Public House, kde servírují i světového šampiona Dead Guy Ale.
Brusel, Belgie
Díky bohaté historii je Brusel pivní kolébkou již od dob křížových výprav. Navštivte pivovar Cantillon, který vyrábí vlastní pivo od roku 1900. Můžete se podívat na veřejně přístupné vaření piva, ochutnat sladké i kyselé vzorky potvrzující slávu Cantillonu. Brusel si své pivní a kavárenské kultury cení a místní podniky se často nachází na předních místech seznamů světových odborníků. Vyzkoušejte pivo v Chez Moeder Lambic, kde mají desítky malých belgických piv, nebo živý podnik Delirium Cafe, chlubící se dokonce dvěma tisíci piv ze 60 zemí.
Praha
Na seznamu Smartertravel nechybí ani Praha, přičemž však autoři doporučují navštívit plzeňský pivovar a ochutnat nepasterizovanou plzeňskou dvanáctku. Nejlepší je prý přijet na 17denní Český pivní festival s četnými pivy, jídlem hudbou a kostýmy. Z podniků potom doporučují hostinec U Fleků, který funguje již od roku 1499.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.