Organické nečistoty
Čistíme fasádu a terasu aneb správný výběr vysokotlakého čističe
31.05.2021 13:52
I když se nový dům pyšní krásnou a čistou fasádou či terasou, nelze zabránit působení okolního prostředí. Časem se jejich půvabný vzhled ztratí pod nánosem prachu a špíny. Mohou se objevit i mechy, plísně, lišejníky a další organické nečistoty. Pro jejich odstranění je dobrým řešením vysokotlaký čistič, odborník z Hornbachu poradí s výběrem i samotným provozem.
Vysokotlaké čističe
Tlakové myčky se obecně používají na odstranění nečistot z různých povrchů. "Vysokotlaké čističe neboli wapky usnadňují práci a šetří čas při mytí velkých ploch a špatně dostupných míst. Jsou nejen extrémně rychlé a výkonné, ale také vám ušetří obrovské množství vody," radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Výkonnostní rozdíly
U vysokotlakých čističů platí, že čím silnější tlak, tím vyšší rychlost a účinnost mytí.
Na běžné užívání stačí zakoupit čističe s výkonem (tlakem) v rozmezí 110 až 160 barů. "Přístroje s vyššími hodnotami tlaku se používají hlavně ve stavebnictví a zemědělství," doplňuje David Benda.
TIP: Fasády z měkčích materiálů by se vlivem vysokého tlaku mohly zničit. Proto je nutné držet trysku minimálně 15 cm od povrchu!
Další důležitou veličinou je průtok vody za hodinu. Informuje o objemu vody, který proteče pumpou za určitý čas. Velmi úzce souvisí se správným tlakem vody. Čističe s tlakem 110 až 135 barů mají průtok 440 l/h. Čističe s tlakem 160 barů mají průtok 650 l/h. V praxi to znamená, že čím vyšší má vysokotlaký čistič průtok litrů za hodinu, tím rychleji budete mít umyto.
TIP: V žádném případě se nesmí používat voda z otevřených přítoků a povodí či destilovaná voda! Voda používaná pro tyto účely by měla mít kvalitu pitné vody a měla by obsahovat málo vzduchu a volně plovoucích částic.
Rozdíl je také v doporučené době pracovního cyklu, který může být 30, 60 nebo 90 minut v kuse. "Zabudované tepelné pojistky se postarají o automatické vypnutí. Vysokotlaké čističe nižších tříd jsou vyráběny pro síťové napětí 230 V," upřesňuje David Benda z Hornbachu. U nejvyšší řady je nutné použít třífázový (motorový) proud.
Příslušenství tlakové myčky
Ke standardnímu příslušenství vysokotlakého čističe patří podvozek, tryska s paprskem, tryska s rotačním paprskem, nádoba na čisticí prostředky, hadice a další. "Pokud vybavení není součástí balení, samostatně si můžete dokoupit například kartáče různých velikostí na různě velké plochy, prodlužovací násady i pěnovací trysky," radí odborník David Benda z Hornbachu.
TIP: Známkou dlouhé životnosti vysokotlakých čističů není počet hodin používání, ale počet stisknutí pistole!
Do vysokotlakých čističů se používají čisticí prostředky s nízkou pěnivostí. Přípravky na strojní čištění jsou v dnešní době ekologicky nezávadné. Vybírat lze podle způsobu použití (mytí aut, fasád, mechu, kamene, plastu, dřeva atd.):
univerzální pěnové čističe (lehké znečištění)
alkalické pěnové čističe (nejodolnější nečistoty)
"Hadici vždy připojte k zahradnímu zdroji vody. Můžete využít i vlastní zásoby dešťové vody a připojit vysokotlaký čistič k čerpadlu," říká David Benda.
Údržba
V průběhu sezony nepotřebují čističe zvláštní péči. Na občasné čištění trysek se používají čisticí jehly, které jsou součástí příslušenství. "Je však důležité vědět a mít na paměti, že vysokotlaké čističe nesmíte nechávat v místech, kde by mohla teplota klesnout pod pět stupňů. Pokud totiž v přístroji zmrzne zbytková voda, tak materiál popraská," uzavírá odborník David Benda z Hornbachu.
1