Křeče v nohou
Cvičení i strava aneb jak vyzrát nad těhotenskými křečemi
31.05.2021 10:01
S křečemi v nohou, zejména v lýtkách, se pravděpodobně setkala každá nastávající maminka. Obvykle přicházejí až ve druhé půli těhotenství a projevují se bolestivými stahy lýtkového svalu, a to nejčastěji v noci. Příčinou je nejen nadměrné zatížení nohou, ale také nedostatek některých stopových prvků a vitaminů.
V požehnaném stavu je kladen na organismus nastávající maminky velký nápor. Tělo potřebuje spoustu odpočinku a také dostatek vitaminů, minerálů a dalších látek, které jsou stěžejní pro vývoj plodu. Pokud se miminku tyto látky nedostávají, vezme si je z těla maminky, která se následně může potkat s různými zdravotními neduhy, třeba právě křečemi.
Hlavním viníkem je nedostatek hořčíku
Křeče se mohou objevit kdykoliv během dne, ale nejčastěji se s nimi těhotné ženy setkávají v noci. Příčin je několik, patří mezi ně svalová únava, zadržování tekutin v těle nebo nedostatek hořčíku a vápníku. "Ideálním způsobem, jak doplnit množství již zmíněného hořčíku, je například GS Mamavit Prefolin + DHA, který byl vyvinut s odborníky z Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí a jako jediný z těhotenských multivitaminů na trhu obsahuje právě zvýšené množství hořčíku. Kromě uvedeného hořčíku obsahuje i dalších 22 vitaminů včetně jódu, vápníku, železa, zinku nebo kyseliny listové v přirozené formě," vysvětluje MUDr. Karel Metyš, odborník na výživu těhotných. Hořčík jako takový patří mezi nejdůležitější prvky v těhotenství, proto by nastávající maminky neměly jeho přísun zanedbávat. Kromě křečí si poradí také s nadměrnou únavou.
Stop botám na jehlách
Stěžejním faktorem, který může křeče ovlivnit, je strava. K té patří nejen výše zmíněné vitaminy a minerály, ale celkově by se měly budoucí maminky zaměřit na dietnější stravování a také na pitný režim. Kromě toho je důležitý odpočinek a předcházení jakékoliv větší námaze. Tou rozhodně není pravidelný pohyb, který je naopak velmi prospěšný. Taková hodinová procházka ve vycházkovém tempu dokáže svaly uvolnit, čímž lze následně předejít právě křečím. Procházky je možné doplnit také šetrnými cviky a protahováním. Jedním z doporučovaných cviků je např. kroužení nohou v kotnících nebo vystrkování pat dopředu. Těhotné ženy by se měly vyhnout také botám na vysokém podpatku a vyměnit je za pohodlné tenisky či pantofle. Nožka v botách na jehlách sice vypadá dobře, ale během nošení jsou nadměrně namáhány lýtkové svaly, což přispívá k nepříjemným křečím.
Pozor na žilní trombózu
Křeče v nohou jsou nejen velmi nepříjemné, ale v některých případech mohou být ukazatelem vznikajících křečových žil. Ty nejenže nevypadají hezky, ale dokážou pěkně potrápit. Jejich vznik v těhotenství je daný zejména tím, že rostoucí váha miminka nadměrně zatěžuje žíly pánevního dna. Jednou z možností, jak křečovým žilám předejít, je odlehčení nohám. Křeče značí nejen možné křečové žíly, ale v některých případech se může jednat o žilní trombózu. O tu jde tehdy, jsou-li křeče velmi časté nebo je lýtko dlouhodobě nateklé a bolestivé. Ačkoliv jde o vzácné onemocnění, těhotenství zvyšuje jeho pravděpodobnost. V tu chvíli je namístě nic nepodceňovat a co nejdříve vyhledat lékaře.
1