Belgickému odpůrci lidského života a rozmnožování Théophileovi de Giraudovi potomci jeho přátel nevadí. Kontroverzní spisovatel a aktivista to řekl v rozhovoru s listem Die Zeit. Dodal, že bydlí u matky a většinu času tráví u počítače. Devětačtyřicetiletý muž je jednou z tváří celosvětového antinatalistického hnutí, které prosazuje vymření lidstva.
De Giraud a jeho souputníci podporují bezdětnost, a tedy postupné dobrovolné zmenšování lidské populace až po její vymření. Podle nich by se tak vyřešily globální ekologické i politické problémy. "Kdyby šlo o satiru, pak toho druhu, která je vážnější než smrt," shrnul redaktor Tobias Haberkorn de Giraudovo podzimní vystoupení v Berlíně.
De Giraud ale argumentuje proti životu i filozoficky. Tvrdí, že pociťujeme více utrpení než štěstí. "Porovnejte migrénu s orgasmem," řekl s tím, že bolest vnímáme intenzivněji a ovlivňuje nás delší dobu. "Je mnohem obtížnější a nepravděpodobnější stát se šťastným než být nešťastný," dodal.
De Giraud se pokusil o sebevraždu v 19 letech, ale to, že dál žije, nepovažuje za popření svého učení. Není ani asketou - s Haberkornem hovořil u piva v bruselské hospodě. Podle novináře má na každou osobní otázku "spontánní, výmluvnou a přesnou odpověď".
Myslitel oblékající se do černého přiznal, že téměř všichni jeho přátelé potomky zplodili. Prý mu to ale vůbec nevadí. Mezi své přátele řadí i výtvarníka Jana Bucquoye, jenž v Bruselu založil muzeum spodního prádla.
De Giraud si již na základní škole uvědomil, že "do této společnosti úplně nepatří". Zdůrazňuje, že nepochází z bohaté rodiny. Stále bydlí v domě své matky a komentuje to slovy francouzského spisovatele Julese Rénarda: "Otec a matka dluží svému dítěti vše. Dítě jim nedluží nic."
Svůj životní styl charakterizuje de Giraud jako "extrémně noční". Pravidelně se nechává zatýkat a někdy vystupuje nahý. Veřejnost na jeho názory reaguje většinou pobaveně, občas ale i nevraživě. Někteří ho považují za vtipálka, jiní za mizantropa.
"Pravděpodobně bychom tohoto muže špatně pochopili, kdybychom ho brali příliš vážně," napsal Haberkorn. "Zoufalství je skutečné, ale utopí se v belgickém pivu, a proto není," doplnil.
De Giraud sám o sobě pochybuje. "Možná je moje životní teorie špatná," připouští muž, který se osm let věnoval psychoanalýze. Napsal také řadu knih, které volně zpřístupňuje na svém webu. Mezi nejznámější patří ta z roku 2006 s názvem Umění gilotinování zploditelů: Anti-natalistický manifest (L'Art de guillotiner les procréateurs: Manifeste anti-nataliste).
De Giraud působí ve francouzsky mluvících zemích jako mluvčí Hnutí za dobrovolné vyhynutí lidstva, které vzniklo ve Spojených státech na počátku 90. let minulého století. Omezit porodnost žádají i významné vědecko-politické organizace jako Římský klub. Podle OSN se ale do poloviny století rozroste světová populace přibližně o třetinu na zhruba deset miliard lidí.