Cesta ke slávě
Alexander McQueen: Umělec, který neunesl smrt matky
24.11.2018 09:00 Původní zpráva
"Anglický chuligán" Alexander McQueen patřil k nejvíce talentovaným návrhářům moderní doby, avšak psychické problémy a smrt jeho nejbližších ho v mladém věku dohnala k sebevraždě. Kvůli jeho extravagantním návrhům velmi brzy převzal po Jeanu Paulu Gaultierovi označení enfant terrible. Ve své tvorbě často reinterpretoval historické kousky, jakými byly například krinolíny, korzety či límce. Jak se z plachého chlapce stala ikona módního průmyslu?
Lee Alexander McQueen se narodil v roce 1969 do rodiny taxikáře a učitelky jako nejmladší ze šesti dětí. Svou sexualitu si podle svých slov návrhář uvědomil, když mu bylo pouhých šest let. Rodině se to však rozhodl říct až v osmnácti. Sám se také humorně nazýval "růžovou ovcí rodiny": "Šel jsem přímo z matčina lůna na gay průvod."
Mladý návrhář vyšel školu v 16 letech s potvrzením o absolvování dvouletého studia umění. Ihned po studiích nastoupil do učení ke krejčovské firmě Anderson & Shepherd v Savile Row. Již jeho učňovská léta naznačovala, že to bude jednou pěkný rebel. Do podšívky saka prince Charlese vepsal různé vulgarity. Po pár letech v krejčovské společnosti kývl na nabídku asistenta návrháře Romea Gigliho a vydal se do Milána.
Po návratu do Londýna se chtěl stát učitelem krejčovství na módní škole Central Saint Martins College of Art and Design. Poté, co ostatní profesoři uviděli jeho návrhy, doporučili mu, aby se místo toho zapsal na školu jako student.
Svá studia v roce 1992 uzavřel absolventskou prací, která nesla název "Jack Rozparovač pronásleduje své oběti." Na závěrečné předváděčky přišla i stylistka Isabella Blowová, která se do extravagantní kolekce okamžitě zamilovala. Dokonce ji od studenta koupila za pět tisíc liber a nechala se v ní vyfotit k článku o McQueenovi v časopise Vogue.
Otec bokových džín
Z Blowové se později stala módní matka mladého umělce. Seznámila ho s významnými lidmi z branže a poradila mu, aby používal pouze jméno Alexander McQueen.
V začátcích své kariéry se McQueen zaměřil na módu pro ženy. Velký úspěch mu přinesly kalhoty "bumster", které své pojmenování získaly díky velmi nízko položenému pasu, lehce tak odhalovaly i část hýždí. Nastartoval tak trend "bokovek". Jeho mottem bylo: "Móda by měla být formou úniku, ne vězením."
Ve svých 27 letech byl jmenován šéfem designu u Givenchy, kde vystřídal Johna Galliana. U Givenchy začal s navrhováním pánských kolekcí, brýlí a doplňků. Byl také první návrhářem, který spolupracoval s kosmetickou společností MAC. Vytvořil i levnější kolekci pro mladé pod zkratkou McQ. V módním domě zůstal až do roku 2001, poté založil vlastní značku nesoucí jeho jméno.
Výstřední módní show
Kritikům se do paměti nejvíce vryly McQueenovy přehlídky, které se často odvíjely jako psychologické thrillery. Jednu kolekci inspirovaly Hitchcockovy filmy Vertigo a Ptáci. Později se nechal strhnout pohádkovým příběhem Alenky v říši divů.
Jednoduše řečeno jeho show byly vždy výstřední a šokující. V roce 1999 se na závěr přehlídky objevila dvě robotická ramena, která nastříkala barvu na modelčiny bílé šaty. Barevný vzor tak vznikal přímo před zraky diváků. "Oblečení a bižuterie by měly být oslnivé. Když uvidíte ženu v mém oblečení, chcete se o ní dozvědět víc."
V roce 2006 byla dominantou jeho show skleněná pyramida, z níž v oblaku kouře vystoupil hologram modelky Kate Mossové, která patřila k jeho přátelům. Málokdo ví, že byl McQueen vášnivým potápěčem. Jeho záliba se v roce 2010 odrazila v kolekci "Platónova Atlantida". Šlo o poctu Darwinově evoluční teorii a pozvánkou do mořské říše. Návrhář téma pojal jako apokalyptickou předpověď ekologické katastrofy na zemi, po které jsou lidé nuceni vrátit se zpět do moře, neboť zemi pokrývá jen voda.
V roce 2007 spáchala sebevraždu McQueenova blízká přítelkyně a ochranitelka Blowová. Její smrt nesl velmi těžko.
Oběšení na módním doplňku
McQueenovy návrhy se těšily celosvětovému úspěchu. Není proto divu, že za svou kariéru získal celou řadu ocenění: Britský návrhář roku (1996, 1997, 2001, 2003) a Mezinárodní designér roku (2003). Od královny Alžběty II. převzal Řád britského impéria "Commander of the Most Excellent Order".
Po jeho oblečení prahly i světové celebrity. McQueen navrhoval šaty například pro S. J. Parkerovou, Kate Winsletovou, Lady Gagu či zpěvačku Björk. Právě Lady Gaga má ve svém videoklipu Bad Romance boty od McQueena, kterým se pro jejich vzhled přezdívalo "klepeta" či "kopyta". Šlo o desetipalcové boty "armadillo", o kterých módní kritici tvrdili, že jsou naprosto nenositelné.
Britský génius zemřel v roce 2010 ve svém londýnském bytě. Oběsil se pár dní před londýnskými dny módy, kde měl prezentovat svou poslední kolekci "Andělé a démoni". Při jejím vytváření se nechal inspirovat středověkem, kdy látky na šaty nechal potisknout obrazy od Hieronyma Bosche či Huga van der Goese. Nakonec byla kolekce představena posmrtně na jeho počest.
Svůj život si vzal zároveň den před pohřbem matky. Miloval ji natolik, že její odchod velmi těžce nesl. Některé zdroje uvádějí, že se oběsil na pásku, který sám navrhl. Ve své závěti odkázal padesát tisíc liber svým psům a čtyřem charitám daroval po sto tisících liber. Jeho náhlý odchod šokoval nejen módní svět.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.