Výstava v Dubí
České krajkářky ukazují své umění v různých podobách
04.04.2018 16:30
Umění českých krajkářek je nyní k vidění v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí na Teplicku. Krajku známou hlavně z krojů a zámeckých stolků se snaží vrátit zpět do života, aplikují ji na šaty, klobouky, z krajky jsou vějíře i šperky. Není přitom jen bílá a z nití. Výstava je otevřená do 20. května.
Za výstavou stojí Vzdělávací spolek uměleckých řemesel Praha. "Pro Dubí jsme vybrali dvě konkrétní řemesla, a to paličkovanou a šitou krajku," řekla oděvní výtvarnice a lektorka vzdělávacích kurzů Dana Mašková. Výroba je tradiční, krajkářky potřebují herduli (válec), paličky, špendlíky nebo v případě šité krajky jehlu a nit. Užití je ale velmi pestré. "Tvoříme stejnou technikou jako v minulosti, ale tvoříme krajky moderní, tím jsou Češky ve světě vyhlášené," uvedla Mašková.
Na výstavě návštěvníci uvidí krajky barevné a z netradičních materiálů, jako je lýko, drát, kůže, vlněné, bavlněné nebo umělé hedvábí. Velkolepé jsou dva kostýmy, které společně vytvářely posluchačky kurzy na téma ročních období. Krajkové jsou šály, šperky i obrazy patřící do kategorie tapisérií. "Je to užité umění, které lze nosit, nebo je možné si jím vyzdobit interiér," podotkla Mašková.
Zájem naučit se paličkovanou nebo šitou krajkou mezi ženami podle Maškové je. "Máme i lektora muže a i mezi posluchači se občas nějaký objeví," zmínila. Řemeslo se dnes prezentuje na různých historických jarmarcích a trzích, zaplacené ale podle Maškové není. Vytvořit třeba krajkový klobouk trvá desítky hodin. Člověka to tak musí podle lektorek hlavně bavit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.