Slavný secesní Grandhotel Evropa na Václavském náměstí, který prochází rekonstrukcí, bude jedním z míst letošního Designbloku. V pěti patrech zde své novinky představí nejlepší čeští a zahraniční výrobci, oznámili pořadatele tradiční podzimní přehlídky designu a módy.
"Prémiové hlavní Superstudio bude letos v historicky významné budově přímo v centru města. Jeho umístění tak kontrastuje s loňským Superstudiem v industriálních prostorách Nákladového nádraží Žižkov. Kontrasty vynikající architektury a špičkového současného designu jsou pro návštěvníky Designbloku vždy přínosem. A secese byla pro český design velmi důležitým obdobím," říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski.
"Návštěvníci se opět budou moci podívat do prostor, které jsou normálně nedostupné. I ostatní hlavní výstavní prostory Designbloku budou v centru města a v pochozí vzdálenosti od Superstudia Evropa," sdělil on-line deníku TÝDEN:CZ kreativní ředitel Designbloku Jiří Macek,.
Hotel, který je znám svojí secesní podobou a podle někdejšího majitele se mu říkávalo Grand hotel Šroubek, býval za první republiky jedním z nejluxusnějších hotelů střední Evropy. V roce 1951 byl znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. Po roce 1989 byl restituován, současný tuzemský majitel jej koupil v 90. letech. Na základě mandátní smlouvy jej převedl na Pražskou správu nemovitostí realitního podnikatele Václava Skaly, která je investorem rekonstrukce. Bývalý bankéř Skala dnes žije v zahraničí, v ČR vlastní i několik dalších realitních společností.
Hotel Evropa je dnes v kategorii dvou hvězdiček, po rekonstrukci by měl mít 154 pokojů v pětihvězdičkovém standardu. Projekt zahrnuje rekonstrukci a zrestaurování secesního uličního objektu a dostavbu ve dvoře. Novostavbu navrhl pražský ateliér DaM. Stavba, která si vyžádá investici v řádu stovek milionů korun, by měla trvat zhruba dva a půl roku, hotel je zavřený od podzimu.
Hotel byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese Bedřichem Bendelmayerem, Aloisem Dryákem, Bohumilem Hübschmannem a Janem Letzelem. Roku 1924 hotel koupil pražský restauratér Karel Šroubek, který ho přejmenoval na Grand hotel Šroubek. Hotel se stal známý po celém světě, nejen díky své secesní výzdobě, ale i pro svou vyhlášenou kuchyni a prvotřídní služby.
řekla Larisa Blichová.