Cesta ke slávě
Fendi: italská továrna na kožichy a tašky
22.12.2018 09:00 Původní zpráva
V dnešním putování ve světě módy zabrousíme do italského Říma, kde se zrodila značka, proslulá svými dokonale promyšlenými koženými kabelkami. Řeč bude o společnosti Fendi, jež do svých služeb povolala jednoho z nejtalentovanějších zahraničních návrhářů té doby. Kdo založil rodinný podnik a kdo byl tím oním záhadným designérem, který značce vdechl nový život?
Italská společnost byla založena v roce 1925 manželi Adèle a Eduardem Fendiovými v Římě. Ve své firmě začali s výrobou kožených tašek a různých doplňků. Na výrobu jedné takové kabelky bylo potřeba 1328 stehů. Šlo o velmi precizní práci, která zaručovala pevnost a odolnost tašky.
O více než dvacet let později se do rodinného podniku zapojilo i jejich pět dcer: Paola, Anna, Franca, Carla a Alda. Mladá generace přinesla spoustu inovací a nových nápadů ať už ohledně návrhů, tak i materiálů. Sestry měly svou práci ve firmě rozdělenou. Paola se starala o kožešiny, Anna o kožené zboží, Franca měla na starosti klienty, Carla obchod a Alda řešila prodej. V roce 1965 narazily na již v té době známého návrháře Karla Lagerfelda, kterému nabídly místo v jejich módním domě.
Designér se primárně zaměřil na výrobu kožešinových kabátů a ženských ready to wear kolekcí. Hned následující rok představil v Římě i haute couture show. Celosvětový úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Během období rozkvětu vzniklo i slavné logo s dvojitým F.
Obnova starých modelů
V roce 1985 oslavila značka Fendi své šedesáté výročí v Národní galerii moderního umění v Římě, výstavou "Fendi a Karl Lagerfeld". Při této příležitosti vyšla i první vůně nesoucí jméno italského módního domu. O devět let později místo kreativní ředitelky pro doplňky a pánské zboží zaujala Silvia Venturini Fendi (dcera Anny). V 80. letech se značka stala symbolem přepychu u světové smetánky a to především díky kožichům.
Z Fendi se postupem času stala nadnárodní luxusní módní značka a v roce 2001 i člen skupiny LVMH. O šest let později přišel Karl Lagerfeld s velkolepou show, která se uskutečnila v Číně. Svou kolekci jaro / léto 2008, která čítala na 88 modelů, představil na Velké čínské zdi. Jeho návrhy byly předváděny na 88 metrů dlouhé dráze, jelikož číslo osm je v této asijské zemi symbolem štěstí.
Za významnou kolekci je považována kolekce New Selleria, kterou v roce 2013 představila Silvia Venturini. Ve své show se podívala do minulosti a navrátila lesk starším modelů tašek. Šlo přesně o osm typů kabelek, které nesou jméno zakladatelky a jejích dcer. Nechyběly však ani ikonické tašky Baguette (název byl odvozen od francouzského pečiva, protože se dají nosit v podpaží) a Peekaboo.
Kabelka Adele se vyznačovala svou praktičností, rozšířenou spodní částí a krátkým uchem. Franca se chlubila svou zdobností a hranatějším tvarem. Carla měla větší obsah a delší ucha, díky kterým ji ženy mohou nosit na rameni. Paola zas nápadnou přezku. Alda se svým vzhledem podobala spíše psaníčku.
Práce u filmu
V roce 2015 se firma rozhodla věnovat 2,18 milionu eur (přes 56 milionů korun) na opravu barokní fontány di Trevi v Římě. "Je to skvělý nápad. Tato fontána je známá po celém světě, stejně jako Koloseum nebo chrám sv. Petra, jsem tak šťastný, že můžeme pomoci," prohlásil kreativní ředitel značky Karl Lagerfeld.
Nezůstalo však jen u finanční pomoci. Fendi tuto skvostnou památku využil i pro své oslavy 90 let od založení. Show probíhala nad fontánou, kde se modelky pohybovaly po podlaze z plexiskla.
Kromě módních přehlídek a lifestylových časopisů, mohli lidé shlédnout řadu návrhů od Fendiho i ve filmu a na divadle. Například v Dámě s kaméliemi (1980) od Maura Bologniniho, ve Věku nevinnosti (1993) od Martina Scorseseho, který dostal Oscara za kostýmy, dále ve snímku Evita (1996) od Alana Parkera či Takové zvláštní rodince (2001) od Wese Andersona, ve kterém nosí Gwyneth Paltrow kožešinový kabát značky Fendi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.