Český design
FOTO: Sto let klanu šperkařů. Nejen péče o korunovační klenoty
06.02.2015 12:25
Na kvalitní řemeslnou práci spojenou s originálními nápady svými i předních českých designérů, osobní kontakt se zákazníkem i bezplatný servis svých výrobků sází rodinná firma Belda Factory, jedna z nejznámějších šperkařských firem v tuzemsku. Byla jedna z prvních, kdo v tuzemsku pro autorský šperk vyráběný tradičně z drahých kovů začal používat i nové umělé materiály. Jako první ve svém oboru si také otevřela vlastní obchod. Letos firma, která se také stará o české korunovační klenoty, oslaví sto let od chvíle, kdy byla založena - v USA.
Na podzim v rámci Designbloku plánuje velkou výstavu. Měla by připomenout celé období existence firmy, která už má čtyři generace. "Hodně bych to chtěl zaměřit na tátu, letos mu bude 83 let, chtěl bych, aby to byla pocta jemu i turnovské škole," řekl Jiří Belda mladší. Na výstavu by si rád půjčil i repliku Svatováclavské koruny, první ze dvou, které ve firmě vznikly.
Jiří Belda i jeho otec vystudovali slavnou zlatnickou školu v Turnově, odkud pocházejí. Dědeček Ladislav, zakladatel firmy, ale zlatník nebyl. "Měl obchodní školu a po ní odešel do Německa, kde pracoval jako bankovní úředník. Vedl si úspěšně, ale toužil odjet do Ameriky, nechal se tedy najmout na loď do New Yorku," vzpomíná na svého odvážného předka Jiří Belda. Po těžkých začátcích začal vyrábět voskované perly, tradiční artikl, jehož domácí výrobou se na Jablonecku, odkud pocházel, živilo tehdy přes zimu mnoho rodin.
Byly to skleněné korálky, které se namáčely do speciálního laku a imitovaly pravé perly. Vyrábějí se dodnes a i Jiří Belda je někdy používá ve svých špercích. "Děda z nich začal dělat jednoduchou bižuterii a chytlo se to. A v roce 1915 založil na Manhattanu firmu Belda Beads&Co," říká Belda. Přidal výrobu granátových a stříbrných šperků, pak s nimi začal i obchodovat. V roce 1922 se vrátil do Čech a postavil dílnu v Turnově. Tu i přes ekonomicky těžké období uhájil, vydržel i přes válku, přišel o ni ale v roce 1948. "Nejenže mu to komunisti sebrali, ale zničili i dílnu a stroje. Tehdy vznikala družstva, děda do něj ale nevstoupil. Stroje skončily ve šrotu a z dílny bylo obuvnické družstvo. Dědu to zničilo," říká Belda.
V době, kdy byla firma znárodněna, dokončoval syn zakladatele firmy, Jiří Belda starší, turnovskou školu, kde později dlouhá léta i vyučoval. "Než se v roce 1970 s nástupem normalizace začalo vyhazovat, bylo to docela tvůrčí prostředí. Začali dělat trofeje z drahých kovů, v roce 1965 dostala škola jako zakázku kopii svatováclavské koruny," připomíná Jiří Belda. Koruna vznikala pro Expo 1967 v Montrealu, později již firma Belda sama vyráběla další repliku pro Expo v Hannoveru v roce 2000. "Je to velká čest," říká zlatník, který je dnes vždy u toho, když se ze Svatováclavské kaple vyzdvihují originály korunovačních klenotů pro příležitostné výstavy.
Novou historii firmy začali psát po roce 1989 Jiří Beldové otec a syn. Začali jako jedni z prvních vyrábět šperky v malých sériích a prodávat je. "Když jsme začínali, bylo velmi těžké najít obchod, nebylo nic, nikdo nechtěl moderní věci," připomíná dobu, kdy lidé znali šperky jen z podniku Klenoty. "Ten měl tři zaměstnankyně, které navrhovaly nové modely, a tím určovaly vkus celé republice! A vkus lidí se mění strašně pomalu," uvádí.
Svůj obchod firma Belda Factory otevřela v roce 1998. "Zadlužili jsme se a prodávali jsme třeba za 6 tisíc korun za měsíc," vzpomíná na těžké začátky. Dnes říká, že obchod jde stále lépe, ale "chtělo by to nárůst tak 100 procent". Lidí, kteří hledají originální autorský šperk a zároveň jsou ochotni do něj investovat, je stále i kvůli přetržené tradici podle Jiřího Beldy málo.
Podle návrhu Filipa Streita vyrobila firma Belda v roce 2002 prsten s corianem, minimalistický stříbrný kroužek s malým otvorem v místě, kde tradičně bývá zasazen kámen, a vnitřní stranou barevnou právě dle barvy zmíněného materiálu. Stal se hitem a později jednou ze sta ikon českého designu, seznamu, který zahrnoval design celého 20. století, třeba i práce Pavla Janáka či Ladislava Sutnara. Firma spolupracuje se známými tvůrci, vyráběla šperky třeba podle návrhů Evy Jiřičné, studia Olgoj Chorchoj, Maxima Velčovského či nejnověji třeba Davida Černého.
"Když začali plasty používat všichni, skončili jsme s tím. Chceme dělat věci s trvalejší hodnotou. Plast byl trendy, ale nevydrží," říká Belda. Proto se raději stále přiklání ke stříbru či zlatu, jako třeba ve své nejnovější kolekci stříbrných šperků s českým granátem, které dominuje motiv kruhu. Věrným zákazníkům rád opraví i šperky po záruce. "Šperky se klasicky předávají z generace na generaci - doufám, že se budou dědit i ty naše, máme tu už pár lidí, kteří se vracejí a když potřebují dárek, jdou prostě k nám," pochvaluje si.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.