Cesta ke slávě
Jeanne Lanvinová: velká rivalka Coco Chanel
09.02.2019 09:00 Původní zpráva
Příběh francouzské značky Lanvin začal ve druhé polovině 19. století. Jeanne Lanvinová, zakladatelka návrhářské a parfémové společnosti, byla nejen dobrou návrhářkou ale i skvělou podnikatelkou. Vycítila, po čem klienti touží, a udělala vše pro to, aby jim jejich přání splnila. Kdo byl její inspirací a proč jela do USA?
Psal se rok 1867, když se v Paříži narodila Jeanne, nejstarší z jedenácti dětí Constantina a Sophie Lanvinových. Rodiče nebyli zrovna bohatí, a tak se už odmala musela pěkně otáčet a pomáhat se svými sourozenci.
V šestnácti letech nastoupila do učení k modistce zvané Madame Félix. Už v té době byl znatelný její velký talent pro módu. Práce ji natolik bavila, že se rozhodla založit si v roce 1889 vlastní salon. Od počátku se jí velmi dařilo, protože měla nejen šikovné ruce ale i podnikatelského ducha. Když viděla, že je obchod úspěšný, rozhodla se udělat další velký krok a v roce 1893 si otevřela vlastní módní dům v samotném srdci francouzské metropole.
Dařilo se jí i v osobním životě. Pár let od otevření módního domu se provdala za italského hraběte Emilia di Pietra, se kterým měla dceru Margueritu. Manželství však trvalo jen osm let. V návrhářčině životě se brzy objevil nový muž: Xavier Melet, redaktor v novinách Les Temps. Později se stal francouzským konzulem v anglickém Manchesteru. Svou lásku stvrdili sňatkem v roce 1907. Vychovávali spolu Jeanninu dcerku, která se stala pro její práci velkou múzou.
Cesta do USA
Ve volných chvílích šila pro Margueritu šatičky, které obdivovaly a chtěly i její kamarádky. Brzy se rozkřiklo, jak krásné oblečky Lanvinová tvoří, a objednávky na dětské oblečení začaly převyšovat ty na klobouky. Návrhářka se tedy rozhodla ve svém módním domě otevřít v roce 1908 dětské oddělení. O rok později připojila dámské. Matky a dcery tak do jejího salonu chodily společně a nakupovaly vše od spodního prádla přes večerní šaty až po kabáty. V témže roce se Lanvinová stala členkou prestižní Chambre Syndicate de la Couture.
Její dámské návrhy byly netradiční ale vždy praktické a pohodlné. Hojně využívala krajky, květinových vzorů, pastelových barev či výšivky s korálky či perličkami. Před válkou byla přezdívána novátorkou košilových šatů, které později silně ovlivnily i tvorbu Coco Chanel. Mezi těmito dvě návrhářskými ikonami však o přátelství nešlo, byly to opravdové rivalky.
Díky cestě na mezinárodní přehlídku v San Francisku (1915), se stala návrhářka známou i za oceánem. Byla jednou z 13 francouzských značek, které měly tu možnost představit své návrhy v USA. Po návratu domů nezahálela a znovu rozšířila svou klientelu. V roce 1923 otevřela oddělení Lanvin Sport. Navrhovala oblečení vhodné pro jízdu na koni, plavání, tenis i zimní sporty. V témže období si zařídila i vlastní barvírnu, která produkovala typické květinové vzory.
Sortiment pro všechny
Rok na to představila světu první parfém. Svou nejznámější vůni Arpège věnovala k třicátým narozeninám své dceři, která se v té době již jmenovala Marie-Blanche de Polignac. Flakon zdobil znak, který znázorňoval Jeanne s její dcerou. Toto logo patří dodnes ke značce Lanvin.
V roce 1926 otevřela i pánské oddělení. Muži si mohli vybírat z nepřeberné škály kravat, pyžam, denních či sportovních oděvů. Jeanne najala tři velké francouzské krejčí, aby uspokojila poptávku a do čela oddělení jmenovala svého synovce Mauricia Lanvina. Nakupovat u Lanvinové už tak mohla celá rodina.
Kolekce pro H&M
Návrhářka zemřela v roce 1946, svůj podnik přenechala své dceři. Marie-Blanche di Pietro byla operní zpěvačkou, jejím manželem byl hrabě Jean de Polignac. Její vláda v podniku však trvala pouhých 12 let, v roce 1958 zemřela. Jelikož byla Marie-Blanche bezdětná, pomyslné žezlo převzal její bratranec Yves Lanvin.
Na konci devadesátých let 20. století převzala značku firma L´Oréal, od které ji pak roku 2001 koupila obchodní skupina Harmonie SA vedená tiskovým magnátem z Tchaj-wanu. S Maročanem Alberem Elbazem coby novým kreativním ředitelem získala značka zpátky svůj lesk. Elbaz pokračoval v odkazu zakladatelky a díky tomuto kroku se módnímu domu začalo opět dařit. V roce 2010 souhlasil s podílením se na kolekci pro H&M, která byla uvedena do zhruba 200 obchodů H&M po celém světě.
V roce 2016 ho na trůně vystřídala Francouzka Bouchra Jarrarová. Dlouho však na postu ředitelky nesetrvala a její kariéra u Lanvin skončila po pouhých 6 měsících. I přes veškeré karamboly je Lanvin nejstarším módním domem v Paříži, který je stále v provozu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.