Výročí úmrtí
Klasik Dior dopřál po válce ženám opět eleganci a švih
24.10.2017 06:00
Druhá světová válka nepřála módním výstřelkům. A tak nebylo divu, že po jejím konci zatoužilo něžné pohlaví po změně. Velkoryse jim ji nabídl Francouz Christian Dior, jenž přišel se stylem zvaným New Look (nový vzhled). Jeho až marnotratné návrhy budily nadšení, ale i protesty. Bylo jisté, že muž, který chtěl být původně diplomatem a vyznal se i v umění, měl na cestu do módní branže našlápnuto. Od jeho úmrtí uplyne 24. října 60 let.
Dámské oblečení v předválečné době - to byly krátké délky sukní a hranatá ramena s vycpávkami. Šaty vytvářely rovné, neženské siluety. Dior naopak oslnil modely s úzkými rameny, vosím pasem, oblými boky a širokými delšími sukněmi. Byl to trochu návrat do minulosti, do dob korzetů a krinolín. Ne všechny zájemkyně ale skously to, že si šaty nemohou dovolit. Vždycky totiž převažovala náročná klientela a celebrity, jako například Marlene Dietrichová.
V roce 1947 otevřel Dior na později slavné pařížské adrese v ulici Montaigne svůj podnik "haute couture", takzvané vysoké krejčoviny. Hned v únoru také představil první kolekci jaro-léto. "Dior vnáší revoluční obrat do vysoké krejčoviny. Nový styl odívání je na světě!" psal časopis Harper's Bazaar. Ovál typický pro dekor doby Ludvíka XVI. a kombinace barev šedé s bílou se staly typickým symbolem jednoho z největších módních tvůrců 20. století.
Vizionář Dior byl také jedním z prvních, kteří pochopili, že móda není záležitostí let, ale měsíců. Nové kolekce proto začal představovat v půlročních intervalech. Znovu byl "kníže módy" pevně u kormidla trendů v polovině 50. let, kdy nastal obrat v oblékání směrem k větší ležérnosti. Takzvaná linie A nezůstala úspěchu New Look nic dlužna - ženy odhodily korzety a zdůraznily úzká ramena. Novinkou byly také košilové haleny, které jsou velmi oblíbené dodnes.
Ve svém podnikání vsadil módní guru Christian Dior na širokou nabídku. Vedle oděvů přišel i s luxusní kosmetikou a parfémy, kožešinami, klobouky, obuví či šperky. První parfém začal prodávat již dva roky po válce, měl lehkou květinovou vůni a jmenoval se Miss Dior. Poté následovala řada dalších, například Diorama, Diorissimo, Jules či Fahrenheit. Skvělého úspěchu dosáhla firma i v roce 1985 s vůní Poison.
Dior pocházel z Granville v Normandii, kde se narodil 21. ledna 1905. Jako syn majitele továrny na umělá hnojiva toho o podnikání věděl dost už jako dítě. Po maturitě studoval diplomacii, vedle toho ale i hudbu a kompozici. Velmi tíhl také k umění, v roce 1927 si otevřel se svým přítelem galerii, ve které vystavovali převážně díla svých spřízněných duší, kamarádů-malířů, jako byli například Jean Cocteau, Christian Bérard, Salvador Dalí nebo Max Ernst.
S paní módou si Dior poprvé zakoketoval zřejmě v roce 1934. Výsledkem byly náčrty klobouků, které prodával jedné z nejznámějších pařížských modistek té doby. Další jeho skici se objevovaly také v časopise Le Figaro, takže výzvy ke spolupráci na sebe nenechaly čekat. V roce 1938 mu nabídl místo proslulý dům Roberta Pigueta, kde Dior pracoval až do svého povolání do řad armády. Po svém návratu do již obsazené Paříže se uchytil u Luciena Lelonga.
V roce 1955 se návrhář začal věnovat i pedagogické práci - na pařížské Sorbonně učil estetiku módy. Jeho kariéru ale nakonec zhatilo zdraví; na podzim roku 1957 se vážně nemocný Dior podvolil vůli lékařů a odjel se léčit do italských lázní Montecatini. Tam však zemřel na selhání srdce ve věku pouhých 52 let. Zůstal starým mládencem, o jeho soukromém životě na veřejnost mnoho zvěstí neproniklo. Skonem nositele Řádu čestné legie (1950) ale impérium Dior nezaniklo.
Značka CD prošla kreativníma rukama takových osobností jako byli návrhářův chráněnec a žák Yves Saint-Laurent, Francouz Marc Bohan, Ital Gianfranco Ferré či John Galliano, enfant terrible z britských ostrovů. Dior je dnes součástí koncernu luxusního zboží LVMH, který patří rodině finančníka Bernarda Arnaulta. Výrobky Dior se prodávají v celosvětové síti 198 butiků a společnost zaměstnává 5000 lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.