Historie drahokamů
Klenot v centru Prahy: nově otevřené muzeum diamantů
05.04.2016 06:00
Také jste okouzleni krásou diamantů? Zajímá vás, jak tyto nerosty vznikají a jakou cestou si musí projít, aby se z nich staly ony půvabné šperky? Pak byste si neměli nechat ujít návštěvu nově otevřeného muzea diamantů v centru Prahy - prvního a jediného muzea svého druhu v České republice.
Věděli jste například, že se stáří diamantů datuje až na 3,5 miliardy let? To a mnoho jiné vám prozradí expozice muzea. Dozvíte se vše o těžbě, opracování, broušení, sortování i konečném hodnocení diamantů. Prohlédnout si můžete také vzácné napodobeniny nejslavnějších diamantů světa. Za vznikem muzea stojí rodina Katz a na tvorbě expozice se podílel přední český gemolog a geolog v jedné osobě Radek Hanus. Vedle expozice funguje v muzeu útulná kavárna a obchod s drahými kameny.
Muzeum diamantů je otevřeno denně od 10 hodin dopoledne do 8 hodin večer. Základní vstupné vyjde na 190 korun. K dispozici jsou i zvýhodněné vstupenky. V případě zájmu je možné si předem domluvit i komentovanou prohlídku s průvodcem, který poskytne obsáhlejší výklad.
Rodina Katz
Diamantové muzeum nabízí šperky přímo z továrny v Izraeli, a to díky rodině Katz, která se
tradičnímu zpracování diamantů věnuje již desítky let. Rodina Katz se nesoustředí pouze na broušení diamantů, nýbrž i na výrobu šperků. Dlouholeté zkušenosti s diamanty získala nejen úzkou spoluprací s De Beers, ale především také léty praxe v nejvyhlášenějších brusičských dílnách v Izraeli (Haifa, Tel Aviv).
Eli Katz (62) |
- Zakladatel Muzea Diamantů, člen výrobní asociace diamantů v Izraeli, představenstva Izraelské asociace výrobců diamantů a představenstva diamantového muzea Harryho Oppenheimera. - V roce 1976 založil malou firmu na opracovávání diamantů. O dva roky později ji rozšířil o 150 zaměstnanců, čímž se firma stala největší v Natánii. V té době se také stal členem Izraelské burzy a začal získávat další bohaté zkušenosti s nákupem, opracováním, tříděním dle barvy a čistoty, ale i prodejem diamantů v Izraeli a exportem do dalších států. - V roce 2011 se Eli rozhodl v litevském Vilniusu otevřít diamantové centrum, které zahrnovalo vzdělávací gemologické centrum a fungovalo zároveň jako diamantové a minerální muzeum. Bylo to první a jediné muzeum diamantů ve východní Evropě. Po dvou úspěšných letech provozu ve Vilniusu se muzeum rozšířilo a přemístilo do Prahy. - Eli je ženatý a má tři dcery. Řídí se heslem: "Držet slovo a vždy říkat jen pravdu." |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.