Módní návrhář
Potetované modelky a pánské sukně. Rebel Gaultier ukončil kariéru
23.01.2020 17:18 Původní zpráva
Špičatá podprsenka, potetované modelky, pánské sukně nebo cigarety na molu. Jean-Paul Gaultier je úspěšný módní návrhář s pověstí provokatéra, ale především jde o zběhlého obchodního stratéga. Sedmašedesátiletý umělec v telefonickém hovoru na videu, které uveřejnil na svém twitteru, oznámil, že končí, a ve středu 22. ledna představil poslední kolekci. Přehlídku pojal jako svůj pohřeb.
Jean-Paul Gaultier se narodil do běžné rodiny na předměstí Paříže, matka pracovala jako úřednice a otec byl účetní. Lásku k módě v něm ale v dětství probudila babička z matčiny strany Marie Garageová.
Nikdy se mu však nepodařilo vystudovat design, proto se jako osmnáctiletý rozhodl poslat své kresby těm nejznámějším módním stylistům. Štěstí se na něj usmálo a svým talentem oslovil Pierra Cardina, který ho v roce 1970 zaměstnal jako svého asistenta. Vlastní kolekci představil o šest let později.
V módní branži byl díky svému osobitému stylu považován za "enfant terrible", tedy doslova za "zlobivé dítě" francouzské módy. Gaultier totiž rád provokoval, vystupoval z řady a uváděl ostatní do rozpaků. V roce 1985 představil například kolekci pánských sukní a pro své přehlídky volil netradiční modelky a modely. Výjimkou nebyli starší muži, ženy plných tvarů či potetovaná těla plná piercingů. Nerozpakoval se hrát si se stereotypním rozdělením ženských a mužských rolí v rámci módní show. Za to se dočkal kritiky i uznání.
Na konci osmdesátých let představil také kolekci Junior Gaultier, která byla určena pro mladé zákazníky. Podstatně levnější oblečení v sobě neslo námořnické prvky, které návrhář později použil i v dalších kolekcích. Zároveň ho v té době velmi zasáhla ztráta životního i obchodního partnera Francise Menugea, který podlehl AIDS.
Dnes ho známe především jako návrháře, který vymyslel špičatou podprsenku pro Madonnu a zpěvačku Lady Gaga poslal na červený koberec pouze ve fialovém body. Navrhl ovšem také lahev pro dietní coca-colu a na mole představoval v nejrůznějších podobách pruhovaná trička. Kdo chtěl v 90. letech šokovat, ale zároveň se držet takzvané vysoké módy, oblékl si model od Gaultiera.
S příchodem nového milénia se stal novým kreativním ředitelem luxusního módního domu Hermès, kde zůstal celých sedm let. Touha po extravaganci ho neopustila a před dvěma lety představil kolekci Le Smoking, během jejíž prezentace modelky na mole kouřily. Ódou na tento zlozvyk chtěl pobouřit stále korektnější západní společnost. Na druhou stranu byl však jeden z prvních, kdo přestal pracovat s pravou kožešinou.
V souvislosti s Gaultierem nelze opomenout ani parfémy. Pánská vůně Le Malle byla v roce 2012 vůbec nejprodávanějším parfémem v Evropě. A v Austrálii a USA zaujímala taktéž přední příčky prodeje.
Ohledně plánů do budoucna návrhář ještě jasno nemá. Jisté ale je, že se z módního světa nechystá vystoupit zcela. Přehlídky chce ovšem nahradit podle jeho slov zábavnějšími aktivitami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.