Zika Ascher
Uměleckoprůmyslové muzeum představí výstavu Šílený hedvábník
15.02.2019 14:09
Příběh a dílo českého textilníka Ziky Aschera a jeho ženy Lídy představí Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Čeští rodáci založili v Londýně úspěšnou firmu, jež dodávala látky nejslavnějším světovým módním domům, ve své rodné zemi byli však zapomenuti. Výstavu, kterou mohou zájemci navštívit od pátku, novinářům představili organizátoři.
Expozice podle kurátorky Konstatiny Hlaváčkové mapuje celoživotní dílo a odkaz Ziky a Lídy Ascherových. Přípravy začaly už v roce 2011, spolu s Hlaváčkovou se na výstavě podíleli i Ascherův syn Peter a jeho manželka Robin, kteří žijí v USA. "Vždycky jsem měl tu myšlenku, že Praha by měla vidět, čeho rodiče docílili. Nyní je ten velký moment," řekl Peter Ascher.
Jeho rodiče těsně před okupací nacistickými vojsky odjeli na svatební cestu do Norska a zpět do vlasti se už nevrátili. Usadili se v Londýně, kde v roce 1942 založili firmu na potisk látek určených pro výrobu dámských oděvů. Spolupracovali s nejvýznamnějšími umělci, například s Henrim Matissem, Henrym Moorem nebo Cecilem Beatonem. Ze spolupráce vznikly ikonické šátky Ascher Squares, které se staly světovým bestsellerem. Klienty byly nejslavnější módní domy, například Dior, Balenciaga, Lanvin, Yves Saint Laurent nebo Fabiani.
Zika byl v oblasti textilních materiálů považován za inovátora. "Zval studenty do své dílny a dával jim možnost vzít si vzory látek, aby je použili v rámci svých přehlídek. Tímto způsobem Zika zjišťoval názor mladých lidí na módu a zároveň měl možnost podílet se na budoucnosti britské módy," uvedla Robin Ascherová.
Původní látky firmy Ascher byly poskytnuty také studentům z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, jejichž modely budou představeny na přehlídce v rámci výstavy.
Většina exponátů na výstavu, která potrvá do 15. září, byla zapůjčena z archivu rodiny Ascherových. Dále oděvy poskytly umělecká galerie v severoanglickém Manchesteru, londýnské Muzeum královny Viktorie a prince Alberta a francouzské Matissovo muzeum v Le Cateau-Cambrésis.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.