Až tisíc eur za kus
V Maďarsku mají Romové svůj první módní dům na světě
22.04.2019 15:32
Malý krejčovský salon Romani Design, který se zrodil ze sociálního programu určeného pro Romy, si začíná získávat příznivce z celého světa svými elegantními liniemi spojujícími tradiční motivy a moderní styl. Ve své krejčovské dílně na předměstí Budapešti šije Erika Vargová pečlivě pestrý prýmek, který oživí černý kostým, poslední z řady produktů, často v živých barvách, které se prodávají až za 1000 eur (25 600 Kč) za kus, píše agentura AFP.
Kreace Vargové, které dlouho kupovala místní majetná klientela, se nyní prodávají až v Indii a v arabských zemích.
Je to malý módní salon jako tolik jiných? Vůbec ne. Romani Design, který v roce 2010 založila tato energická Maďarka romského původu, je výrazem všech odlišností a důkazem, že předsudky lze překonat.
"Móda je prostředkem uměleckého vyjádření, který spojuje lidi, ať jsou to Romové nebo ne," soudí sedmačtyřicetiletá návrhářka.
Romská menšina, která v Evropě čítá asi 12 milionů osob, z toho asi 700.000 v Maďarsku, zůstává velmi často vyčleněná ze společnosti a část obyvatel se k ní staví odmítavě.
Právě to Eriku Vargovou vedlo k tomu, že založila sdružení a pak solidární podnik určený k podpoře dětí a žen z této komunity.
"O Romech se většinou v médiích píše pejorativně. A to do té míry, že se mnozí z nich odvracejí od své kultury. Proto potřebujeme pozitivní příklady, nejen pro většinovou populaci, ale i pro Romy samé," zdůrazňuje. Podle ní je nejlepším názorným příkladem právě móda. Dodává, že vede první romský módní salon na světě.
Romani Design věnoval některé své kreace mexické umělkyni Fridě Kahlové, aby oslavil nezávislé ženy. V březnu pozval jako modelku Adél Ónodiovou, která se v roce 2018 stala první transgender osobou na první straně maďarského módního časopisu.
"Ráda pracuji se ženami, které vybočují ze zažitých konvencí a v životě je potkaly těžké zkoušky," konstatuje Erika Vargová. Její tvorbu mimo jiné ocenil německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Malý budapešťský salon, který má stále ještě skromný obrat (v přepočtu asi dva miliony Kč) a zaměstnává pět osob, zůstává věrný ruční výrobě a klade důraz na materiál.
"Necháváme si vyrobit některé látky, jiné prvky pocházejí z pravých tradičních oděvů. Nechceme vyrábět obyčejná trička, ale oděvy přívětivé k životnímu prostředí, které mají smysl," zdůrazňuje návrhářka.
V Maďarsku, velmi konzervativní zemi, již Romani Design oslovil mnohé osobnosti ze světa módy, jako je návrhář Márk Lakatos. "Tato značka představuje tradici i svobodu výrazu," řekl.
Romani Design představuje své kreace na třech mezinárodních salonech ročně a setkává se s rostoucím úspěchem i mimo Evropu.
"Loni jsme udělali nejlepší obchody v katarské metropoli Dauhá. Ženy tam chodí venku zahalené, ale v soukromí milují naše barvy. Zjistili jsme, že máme mnoho společných motivů. Naše zákaznice se velmi divily," říká Erika Vargová.
Maďarská zpěvačka Rozina Pátkaiová Romani Design miluje. "Zbožňuju jejich způsob přetváření módy, to, jak spojují staré s novým. Mám ráda jejich motivy a příběhy jejich oděvů. A především se cítím dobře, když je nosím," svěřuje se.
Romani Design sice ještě zčásti závisí na subvencích, ale věří, že brzy bude soběstačný a že se bude prosazovat především v Evropě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.