Rady a tipy
10 nejdůležitějších otázek při výběru zahradního domku
13.09.2019 10:00
Zahradní domek je ideální pro uskladnění kola, zahradního nábytku, sekačky a nářadí před nepříznivým počasím. Před koupí je důležité promyslet, jak velký by měl být a jak by měl být postavený. Někomu stačí malinký přístřešek na nářadí, někdo se už těší do svého letního obydlí. Proto jsme si připravili stručný přehled toho, co byste měli zvážit, než si zahradní domek pořídíte.
1. Je potřeba stavební povolení?
Na zahradní domky není nutné mít stavební povolení ani ohlášení, podmínkou je ale dodržet vzdálenost 2 m od hranice sousedního pozemku. Případné změny v plánování byste určitě měli konzultovat jak se sousedy, tak s příslušným stavebním úřadem.
2. Jak velký domek je ideální?
Připravte se na spoustu rozměrů, velikostí a délek, ve kterých se zahradní domky vyrábějí. "Zastavěná plocha se udává v metrech čtverečních a nabízí se od 3 m2 do 33 m2. Výška boční stěny je v nabídce od 186 cm do 207 cm. Tloušťka podlah by měla být minimálně 16 mm, maximálně 19 mm. Zatížení střechy je většinou kolem 80 kg/m2. A důležitá je váha balení kvůli přepravě, která by měla být podle velikosti domku od 100 kg do 860 kg," popisuje Richard Klička, odborník z oddělení stavby v projektových marketech Hornbach, a dodává, "v Hornbachu se dá pořídit například běžný zahradní domek Konsta o úložné ploše 3,17 m2, výšce hřebenu 225 cm, tloušťce stěn 19 mm a hmotnosti balení 210 kg za 10.750 Kč. Jedná se o stoprocentní stavebnicový systém, který lze velmi snadno smontovat."
3. Na jakých základech bude domek stát?
Postavit domek na dobrých základech je velmi důležité. Plocha by měla být pevná a rovná a nad okolním terénem vyčnívat o 10 až 20 cm. Nejvhodnějším podkladem je betonová deska, zámková dlažba nebo samonosný rošt.
Betonová deska
"Ideální tloušťka by měla být 10 - 15 cm, navíc s vnitřní ocelovou výztuží. Deska by měla stát na štěrkovém podkladu v nezámrzné hloubce. Výhodou těchto základů je jejich trvanlivost, což je ale zároveň nevýhodou - domek totiž zůstane na stejném místě takřka navěky," popisuje Richard Klička z Hornbachu.
Zámková dlažba
Zámkovou dlažbu je dobré použít jako základ u menších staveb. Výhodou jsou menší náklady, nevýhodou je však nemožnost upevnění domku napevno.
Samonosný rošt
Nejšetrnější a nejpraktičtější základovou plochou je samonosný rošt, který je ukotven na zemní vruty zavrtané do země. Výhodou je možnost přemístění a minimální zásahy do profilu zahrady.
4. S podlahou či bez?
Zahradní domky se prodávají s podlahou nebo bez podlahy. "Pokud se rozhodnete pro variantu bez podlahy, tak počítejte s tím, že budete muset podlahu dodělat. Zahradní domek totiž nesmí stát jen na štěrku, kamenech nebo trávě. Podemlela by ho voda. Na podlahu můžete použít beton, dřevo nebo dlažbu," vysvětluje Richard Klička z Hornbachu, "před pokládkou podlahy je nutné povrch dorovnat křemičitým pískem a položit geotextilii, do podlahy tak neprosákne voda."
5. Panely nebo fošny?
Zahradní domky se prodávají rozložené a každý z nich má specifický postup při skládání. Sestavovat tak můžete domky z panelových bloků nebo z upravených a vyfrézovaných fošen, které se do sebe skládají jako srub.
6. Vyklápěcí či pevně namontovaná okna?
Vybírat můžete různé typy oken. U zahradních domků se setkáte s otočnými okny, s vyklápěcí funkcí nebo s pevně namontovanými okny, které nelze ani otevřít, ani vyklopit. Výplně jsou z plexiskla, používá se jednosklo nebo dvojsklo.
7. Je potřeba domek natřít?
Domky se dodávají bez nátěrů a bez povrchové úpravy. Materiál by se tedy měl ještě naimpregnovat. "Vhodná je slabovrstvá barva, silnovrstvou by totiž slunce vypálilo a do dvou let by se oloupala. Ideálně by se měl domek nejdřív naimpregnovat, týden počkat až si vše sedne a až potom natírat. Dvě vrstvy barvy se aplikují na vnitřní i venkovní plochy. Pokud máte dřevěnou podlahu, určitě ji natřete nízkooděrným vodním lakem a spodní část domu natřete prostředkem proti škůdcům," popisuje Richard Klička z Hornbachu.
8. Jakou střešní krytinu použít?
Domek si kupujete jen se základní vrstvou lepenky, která je určena jako podklad pod střešní krytinu. Samozřejmě, že můžete na střeše mít jen tuto vrstvu, lepenku je však dobré zakrýt, aby déle vydržela. Na střechu zahradních domků se nejvíce hodí šindel. Nezapomeňte si rovnou koupit i tzv. "lepeňáky", což jsou hřebíky s širokou hlavičkou a krátkou nožičkou na připevnění šindele.
9. Je potřeba namontovat okapy?
Myslete také na to, že zahradní domek je další možnou sběrnou dešťové vody. Abyste předešli hromadění vody kolem domku, po obvodu střechy umístěte okapničky - střešní žlab a okap. A dešťovou vodu uchovávejte v sudech.
10. Jak zabezpečit zahradní domek?
Použijte buď zadlabací, nebo profilový cylindrický zámek. "Zadlabací se používá převážně v interiéru pro pokojové dveře, je ale také vhodný pro zahradní domky. Profilový cylindr je formou cylindrické zámkové vložky a patří k nejběžnějším bezpečnostním zámkům pro dveře," vysvětluje Richard Klička z Hornbachu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.